Yangın Sırasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerektiğini Biliyor musunuz?

Yangın Sırasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir

Yangınların ne kadar yıkıcı sonuçlar doğurabileceğinin farkında olsak da hiçbirimiz insanların zarar göreceği veya eşyalarımızın yok olacağı bir yangını ve yıkıcı etkilerini düşünmekten hoşlanmayız.

Ancak kurtulmak için saniyelerin altın değerinde olduğu bir yangın söz konusu olduğunda, iki dakikadan kısa bir süre içerisinde, en doğru kararı vererek hızlıca hareket etmemiz için bilinçli davranmak zorunda olduğumuz da oldukça açık.

Peki, can ve mal kaybına neden olabilecek alevlerden etkilenmemek adına yangın esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini gerçekten biliyor musunuz?

Her şeyi kül edebilecek ve hayati tehlike yaratabilecek bir felakete hazırlıklı olmak, daha az endişeli hissetmenize yardımcı olacağından, bir ev yangıyla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

Yangın Sırasında Yapılacaklar

Yangın Esnasında Kaçış Yolunuz Açık ve Güvenliyse

Panik yapmadan, mümkün olduğunca sakin kalmaya odaklanın.

Duman solumamak için ıslak havlu veya bez kullanarak burnunuzu kapatın.

Mümkün olan en iyi kaçış yolunu bulmak adına hızlı hareket etmeye çalışın. Değerli eşyalarınızı kurtarmak için zaman kaybetmeyin.

Çıkış yolunuzun üzerinde alevlerin bulunup bulunmadığını hızlıca kontrol edin.

Kaçarken asansörü kesinlikle kullanmayın.

Kaçış sırasında giysilerinizi ıslatarak alev almalarını önlemeye çalışın.

Çocukları dışarıya çıkarmak istiyorsanız, yüzlerini nemli bir havlu veya bez ile örterek, alevlerin zarar vermesini engelleyin.

Dumanın içinden geçerek kaçmak zorunda kalınırsanız, zeminden sürünerek duman katmanını geçin ve acil çıkış yolu ile binayı terk edin.

Evden çıkmayı başardıysanız, tekrar içeriye girmeye çalışmayın. 112 numaralı itfaiye hattını arayarak yetkililerden yardım talep edin.

Evinizde kurtarılmayı bekleyen kişiler varsa itfaiye memurlarını bilgilendirerek, bulundukları konuma doğru yönlendirin.

Yangın Esnasında Kaçış Yolunuz Kapalıysa

Yangın ne kadar korkutucu olursa olsun, mümkün olduğunca sakin kalmaya odaklanın.

Saklanmak için alevlerden ve dumandan en az düzeyde etkilenecek camlı bir oda seçin.

Dumanın ciğerlerinize girmesini önlemek adına burun deliklerinizi nemli bir gömlek, bez veya havlu ile örtün.

Telefonunuzda 112 numaralı itfaiye hattını arayarak yetkililerden yardım talep edin.

Telefonunuza ulaşamıyorsanız, bağırarak komşularınızdan veya yoldan geçenlerden itfaiyeyi aramalarını isteyin.

Ulaşabildiğiniz bir yangın söndürücünüz varsa, vakit kaybetmeden kullanın. Ancak yangını kontrol altına alamıyorsanız, fazla ısrarcı davranmayın. 

Kapınızı kontrol ederek ısınıp ısınmadığını veya duman gelip gelmediğini belirleyin. Duman geliyorsa kapıyı açmayın.

Duman girişini önlemek için oda kapısının altına; halı, kilim yastık, yorgan gibi malzemeleri ıslatarak yerleştirin.

Daire kapınızın kolunu veya kapı yüzeyini kontrol edin. Sıcak olduğunu fark ederseniz, kapıyı açmamaya özen gösterin.

Mümkünse kapınızı ıslatarak, yangının yaşam alanınıza girmesini geciktirin.

Varsa daire içerisindeki havalandırma sistemini veya vantilatör gibi araçları kapatarak alevlerin hızlıca yayılmasını engelleyin. 

Evi terk edinceye kadar alevlerden ve dumandan uzak kalmak için zemine yakın bir noktada bulunmaya gayret edin. Hareket etmeniz gerekiyorsa yerde sürünmeyi tercih edin.

Banyodaki küveti ve ulaşabildiğiniz her kabı su ile doldurun. Depoladığınız su, yardım gelene kadar ihtiyacınız olan yaşamsal desteği sağlayacaktır.

Kurtarılmayı beklerken itfaiye memurlarının dikkatini çekmek amacıyla pencereden beyaz bir bez parçası sallayın.

Giysileriniz alev alırsa, panik yaparak koşmayın. Yanan kıyafetleri hızlıca üzerinizden çıkaramıyorsanız, kendinizi yere bırakın ve yuvarlanarak alevleri söndürün.

Bir odadan çıktıktan sonra kapısını mutlaka kapatın. Kapıları kapalı tutmanız, bir süreliğine de olsa yangının hızlıca yayılmasına engel olacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına