bilgisayar

Küresel Isınmayı Hep Birlikte Durdurabiliriz!

Küresel Isınmayı Hep Birlikte Durdurabiliriz!

Son dönemde yaşadığımız yangın ve sel felaketlerinden sonra tekrar gündemimize giren küresel ısınma gerçeği geleceğimizi tehdit etmeye devam ediyor. Yaşadığımız dönemde artan sıcaklık ve yağış dalgalanmaları, bilinçsiz davranmaya devam edilirse  pek çok üzücü durumla karşı karşıya kalacağımızın göstergesi durumunda.

Evlerimize, arabalarımıza ve akıllı telefonlarımıza güç sağlamak için kullandığımız enerji olan petrol, kömür ve diğer fosil yakıtlar enerji için yakıldığında ortaya çıkan Karbondioksit dünyanın en büyük düşmanı. Neyse ki daha azını kullanarak iklim değişikliğine olan katkımızı azaltabilir ve aynı zamanda paradan tasarruf edebiliriz. 

“Dünyayı iyileştirmek garajınızda, mutfağınızda ve hatta yemek masanızda başlar.” mottosundan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, gezegenimizi iyileştirmek için her birimizin yaşantısında fark yaratabileceği bir dizi kolay ve etkili yola yer verdik.

İşte adım adım takip edebileceğiniz, birbirinden etkin küresel ısınma düşmanı basit önlemler:

Küresel Isınma Hakkındaki Kaygılarınızı Dile Getirin

Küresel iklim değişikliği üzerinde bir etki yaratmanın en önemli yollarından biri endişelerinizi sosyal medya aracılığıyla paylaşmak veya direkt olarak doğrudan seçilmiş yetkililere aktarmaktır.  Dünyanın ısınmasını önemsediğinize dair verdiğiniz mesajlar, karbon emisyonlarını sınırlayan ve kirleten tarafların ürettikleri emisyonlar için ödeme yapmalarını gerektiren yeni yasaların çıkarılmasını teşvik edebilir.

Evinizi yenilenebilir enerjiyle güçlendirin.

Şayet imkanınız varsa, rüzgardan ve güneş enerjisi alanında uzman kuruluşlarla çalışarak evinizi yenilenebilir enerjiyle güçlendirin.

Su israfını azaltın.

Kullandığınız suyu pompalamak, ısıtmak ve arıtmak için çok fazla enerji kullanıldığından esasen su tasarrufu da karbon kirliliğini azaltır. Bu nedenle daha kısa duşlar alın, çamaşır ve bulaşık makinasını dolmadan önce çalıştırmamaya özen gösterin ve dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatın.

3. Havalandırın, havalandırın, havalandırın.

Isıtma ve iklimlendirme, evdeki enerji kullanımının neredeyse yarısını oluşturur. Evinizin yeterince yalıtıldığından emin olarak yaşam alanınızı maksimum düzeyde enerji verimli hale getirebilirsiniz. 

Enerji verimli cihazlara yatırım yapın.

Enerji verimliliği, emisyonları azaltmanın en düşük maliyetli yoludur. Bu nedenle buzdolabı, çamaşır makinesi ve diğer elektronik cihazlar için alışveriş yaparken ürünün enerji dostu olup olmadığına odaklanın. Satın almadan önce sadece cep telefonunuzu kullanarak bile alternatiflerinizin arasından hangisinin en az enerji tükettiği hakkında araştırma yapabilir ve bu şekilde en doğru seçeneğe karar verebilirsiniz.

Gıda tüketirken duyarlı davranın

Enerji kullanımının hatırı sayılır bir bölümü gıda yetiştirmeye, işlemeye, paketlemeye ve nakliyeye gidiyor ve bu gıdaların önemli bir bölümü ise maalesef çöpe atılarak israf ediliyor. Gıda tüketiminde bilinçli hareket etmeniz küresel ısınmayla mücadelenin bir diğer önemli ayağıdır. Hayvancılık ürünleri üretimi en fazla kaynak gerektiren ürünler arasında olduğundan, et tüketimini azaltmak ya da bu noktada israftan kaçınmak küresel ısınmayı önleme noktasında büyük fark yaratabilir.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına