bilgisayar

Microsoft’tan COVID-19 Döneminde Güvende Kalma İpuçları

Microsoft’tan COVID-19 Döneminde Güvende Kalma İpuçları

Pandemi ile birlikte şekillenen yeni normalimiz, tehlikenin arttığı belirli dönemlerde uzaktan çalışma, online eğitim ve yoğun sosyal medya / sosyal ağ kullanımını zaman zaman hayatımıza dahil etmeye devam ediyor.​

Ülkemizde, krizin ilk günlerinde uygulanan uzun süreli kapanmalar artık uygulanmasa da PCR testimizin pozitif çıkması halinde daha izole bir yaşam sürmek zorunda kalıyor ve ilgili dönemde zamanımızın çoğunu çevrim içi ortamda geçiriyoruz.​

Virüs ile mücadelemiz süresince bir başka tehdit ile daha karşı karşıya olduğumuzu fark ettik. Bazılarımızın bizzat karşı karşıya kaldığı çevrim içi tehlikeler, dijital güvenlik konusunda eskisinden daha temkinli hareket etmemiz gerektiğini işaret eder nitelikte.​

Söz konusu sanal tehdit karşısında kullanıcılarının zarar görmesine engel olmak isteyen Microsoft, COVID-19 döneminde güvende kalma ipuçları yayımladı.

Bu nedenle, iş yeriniz veya okulunuz tarafından uygulanan çevrim içi güvenlik politikalarına ek olarak, kişisel siber güvenlik direncinizi daha da artırmak için aşağıda sıraladığımız birkaç öneriyi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Çevrim İçi Güvenliğinizi Korumak için Almanız Gereken Önlemler

  • Cihazlarınızı güvenli ve güncel tutun. Otomatik güvenlik güncellemelerini, antivirüs ve güvenlik duvarını açmayı ihmal etmeyin.
  • Ağ aygıtlarınız için de tüm güncellemeleri kontrol ettiğinizden ve uyguladığınızdan emin olun.
  • Erişim için Wi-Fi şifreleme seçeneklerini kullanın.
  • Güçlü parolalar veya mümkünse yüzünüz veya parmak iziniz gibi biyometrik kimlik doğrulama seçenekleri kullanarak dijital kimliğinizi koruyun.
  • Çevrim içi sohbetlerde ve konferans hizmetlerinde tetikte olun. Sanal konferanslara ve görüntülü görüşmelere kimlerin katılımı olduğu, paylaşılan dosyaların nerede saklandığı ve sohbet paylaşımı yapılıp yapılmadığı konusunda detaylı bilgi edinin.
  • Zoom, Skype ve Microsoft Teams gibi video konferans araçlarından yararlanırken, konumunuzu gizlemek için arka plan bulanıklığı veya görüntüleri kullanın.
  • Güvenilir dosya paylaşım hizmetlerini tercih edin.
  • Cihazınızın çalınması veya kaybolması durumunda cihazınızdaki verilerin yetkisiz erişime karşı güvende olmasını sağlamak için cihaz şifrelemesini açın.
  • Kimlik avı dolandırıcılığına karşı dikkatli olun.
  • Teknik destek dolandırıcılığının kurbanı olmayın. Teknik yardıma ihtiyacınız olduğunda, dolandırıcıların bir cihazı, işletim sistemini veya yazılım sorununu düzeltme vaadiyle gereksiz hizmetler için ödeme yapmanız için sizi kandırmasına veya korkutmalarına izin vermeyin.

Kaynak: www.microsoft.com

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına