bilgisayar

Alarm Sistemleri Elektrik Kesintisinde Çalışır mı?

Alarm Sistemleri Elektrik Kesintisinde Çalışır mı?

Artan nüfusla doğru orantılı biçimde yükselen enerji talebi, insan popülasyonunun yoğun olduğu birçok bölgede elektrik kesintilerine neden olabilir.

Fırtınalar, depremler, kasırgalar, şiddetli kar yağışları ve yazın yaşanan sıcak hava dalgalarında elektriğe olan ihtiyaç, sahip olunan güç kaynağının sınırlarını aşabilir. Söz konusu durum, hizmet sağlayıcı şirketleri daha yaygın bir güç kaybını önlemek için planlı kesintiler uygulamaya zorlar.

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte yaşamımızın hem sosyal hem de ekonomik olarak ciddi şekilde etkilenmesine neden olan elektrik kesintileri, alışageldiğimiz düzenin kaosa sürüklenmesinin yanı sıra hırsızlara karanlıkta çalışma fırsatı sunduğundan kötü niyetli kişilere karşı savunmasız hissetmemize de neden olabilir.

Bu sebeple konu güvenlik ihtiyacı olduğunda, bir alarm sistemine sahip olmayı düşünen çoğu kişisinin en büyük endişelerden biri, elektrik kesildiğinde çalışıp çalışmayacağıdır.

Hem kablolu hem de kablosuz çoğu modern alarm sistemi, güç kesildiğinde otomatik olarak devreye giren bir yedek bataryaya sahip olsa da bu önemli sorunun cevabı esasen güvenlik sisteminin sahip olduğu teknolojiye bağlı olarak değişir.

Can ve mal güvenliğiniz söz konusu olduğunda seçeneklerinizi en doğru şekilde keşfetmenize yardımcı olmak için hazırladığımız bu haftaki yazımızda, farklı donanımlara sahip alarm sistemlerinin evinizde veya iş yerinizde yaşanan bir elektrik kesintisi sırasında ne ölçüde etkili olduğuna ışık tutmaya çalıştık.

Gelin hep birlikte enerji kesintilerinde güvenlik sistemlerinin nasıl çalıştığına dair detaylara biraz daha yakından bakalım.

Elektrikler Kesildiğinde Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Geleneksel Sabit Telefon Hattı Destekli Alarm Sistemleri: Telefon hatlarının çalışmak için çok düşük bir güç talebi vardır ve gücü doğrudan telefon sağlayıcısının güç kaynağından alır. Şayet İzleme istasyonuna sinyal göndermek için standart telefon hatlarını kullanan bir güvenlik sistemine sahipseniz, telefon hatlarınız çalışır durumda devreye girecek yedek akü/batarya sayesinde, sahip olduğunuz sistem türüne bağlı olarak alarm sisteminize 8 ile 24 saat süresince güç sağlanabilir. Tepe Güvenlik olarak tasarladığımız alarm sistemlerimizde bizler de elektrik kesintisi durumlarında alarm panelinize bağlı akülerin devreye girmesini sağlıyor ve minimum 8 saat kesintisiniz olarak çalışmasına imkan tanıyoruz.​

İnternet Destekli Alarm Sistemleri: Internet tabanlı güvenlik sistemleri güvenlik ihlallerine karşı çok savunmasızdır ve suçlular tarafından devre dışı bırakması oldukça kolaydır. Yönlendiriciniz veya servis sağlayıcınız çalışmıyorsa, güvenlik sisteminiz de devre dışı kalacaktır. Sadece bazı operatörler ya da tasarlanmış alarm sistemleri bir kesinti durumunda hücresel yedekleme sağlayabilir.

Konuyla ilgili cevap bulmak istediğiniz farklı sorular varsa lütfen bize ulaşın.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına