bilgisayar

Stresli Olmak da Huzurlu Kalmak da Sizin Seçiminiz

Stresli Olmak da Huzurlu Kalmak da Sizin Seçiminiz - Blog

Amerika Psikoloji Derneği’nin (APA) geçtiğimiz yıllarda yaptığı araştırma sonuçları, insanların %77'sinin düzenli olarak stresin fiziksel belirtilerini yaşadığı, %48'inin stresin kişisel ve mesleki yaşamları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu belirttiği yönünde.

Ankete katılan yetişkinlerin yarısından fazlası, şiddet/suçun en sık görülen stres kaynakları arasında olduğunu belirtmiş.

Çalışma, sosyal ve özel hayatımızdaki stresin; depresyondan uyku bozukluğuna, mide problemlerinden diyabete kadar uzan geniş bir yelpazede sağlığımız için tehdit oluşturduğunu gösteriyor.

Söz konusu bulgular, stres faktörlerini ve stres kaynaklarını kontrol edemediğimizde, gerginliğine tepki olarak, bedenimizin verdiği alarmın nedenini de açıklar nitelikte.

Peki akıllı telefonlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştırmak için mi yoksa stresimizi körüklemek için mi hayatımızda? 

Raporun yazımıza konu olan tarafı, modern dünyada teknolojinin de insanlar üzerinde bir stres faktörü olarak saptanması.

APA’nın Amerika 2017 Stres Raporu’nda, katılımcıların %86’sının cihazlarını sürekli olarak veya sıklıkla kontrol ettiklerini (e-postalar, metinler ve/veya sosyal medya hesapları için) söyledikleri ve bu durumun insan psikolojisini olumsuz etkilediği tespit edildi.

Günümüzde teknoloji ile kısa süreli de olsa bağlantıyı kesmek uzmanlar tarafından sıkça tavsiye diliyor.

Peki ya bu kısa kopuşlar sonrasında işlerin tekrar sarpa sarmaması için neler yapabiliriz?

Teknolojiyle Sağlıklı Bir İlişki Kurarak Yaşamınıza Yön Verebilirsiniz

Stres ve teknoloji arasındaki ilişkinin tümüyle kasvetli olduğunu iddia etmenin, isabetli bir çıkarım olmadığı kanaatindeyiz.

Teknolojiyle sağlıklı bir ilişki kurarak stresi azaltmak, olumsuz etkilerini en az düzeye indirmek elbette mümkün. Sınırsız bilgiye saniyeler içinde ulaşmamızı sağlayan interneti doğru şekilde kullanarak; alışkanlıklarımızı değiştirebilir, farklı dünyalarla tanışabilir, hayatımıza yeni değerler ekleyebiliriz.

Günlük kaygılarınızla ve stresinizle mücadele etmek için teknolojiden faydalanabileceğiniz birkaç öneri paylaşarak, yaşamınızı biraz da olsa kolaylaştırmayı umut ediyoruz.

Biyografiler, Yararlı İşaretlerle Dolu

Dünya tarihi, sıkıntılarla doğru biçimde mücadele edildiğinde, başarının eninde sonunda geldiğini ispatlamış; bilim insanı, müzisyen, siyasetçi, sporcu, yazar ve hatta insanları cesaretlendirerek harekete geçiren, sıradan insan hikayeleriyle dolu.

Karşılaştığı zorluklar karşısında pes etmeden, yaşadığı sorunlarla yüzleşerek, yaratıcı çözümler geliştirmiş bir kişinin yaşam hikayesinin detayları, hepimiz için yararlı ve yol gösterici işaretlerle doludur.

İnternetten kolayca ulaşacağınız sayısız kaynak sayesinde bambaşka hayatların içine girmeniz, kendi yaşamınız için de yol gösterici olacaktır.

Ürettikleriyle dikkatinizi çeken bir ismin yaşantısını inceleyerek hem entelektüel birikiminiz hem de hayatınız adına önemli kazanımlar elde edebilirsiniz.

Sınırsız Sayıda ve Çeşitlilikte Aktiviteye, Düşündüğünüzden Daha Yakınsınız

Akıllı telefon uygulamaları ve internet abonelikleri ile daha önce hiç deneme fırsatı bulamadığınız aktiviteleri yapabilme imkanına sahipsiniz. Dijital dünyanın rahatlatan ve eğlendiren yüzü, değişik hobiler edinmenize, çeşitli egzersiz programları uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Meditasyondan yemek yapmaya, spordan yeni bir yabancı dil öğrenmeye varıncaya dek hayatınıza zenginlik, bedeninize sağlık, ruhunuza huzur katmaya aday alternatifler arasından dilediğinizi seçerek ister evinizde ister dış dünyada hayata geçirebilirsiniz. 

Önceden hiçbir deneyiminiz olmasa dahi özenle hazırlanan videolar ve yönergelerden yararlanarak; örgü örmeyi öğrenebilir, dünya mutfağını keşfedebilir, çizim yapabilir, satranç gibi oyunlarla tanışabilir veya kısa film çekmenin incelikleri hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sizin de gördüğünüz gibi seçeneklerinizin kapsamı oldukça geniş.

Daha kaliteli ve sakin bir yaşam için tek yapmanız gereken, kendinize en iyi gelecek olan aktiviteleri belirmek ve harekete geçmek.

 Doğanın Ritmiyle Gevşeyebilirsiniz

Sakin dalgalardan telaşlı yağmurlara, güçlü okyanuslardan hafifçe akan nehirlere… Doğanın kendine has ritmi, stresi azaltmak için mükemmel bir yoldur.

Video ve mp3 formatında sunulan, telefon uygulamaları ya da internet abonelikleriyle kolayca erişebileceğiniz dinlendirici seslerin dünyası, yoğun bir günün ardından, huzurlu hissetmek adına eşsiz bir seçenek.

Kitap okurken, yoga yaparken dinleyebileceğiniz veya sadece gözlerinizi kapayarak, kendinizi sahilde oturmuş, çimenlerin üzerine uzanmış halde hayal etmenize yardımcı olan gerçek doğa sesleri, adeta bir enstrüman gibi sizi içine çeker.

Uyku öncesinde de tercih edebileceğiniz sakinleştirici sesler, günü keyifli şekilde noktalamanıza yardımcı olur.

Alarm Sistemleri; Zaman İsrafını, Maddi ve Manevi Zararı Önler, Kaygıyı Azaltır

Günlük hayatımızı en çok etkileyen tehlikede hissetme stresini de teknolojinin yardımıyla ortadan kaldırmak mümkün.

Profesyonel bir alarm şirketinden alınan destek, güvenlik gereksinimlerini minimum çabayla, rahatça karşılama fırsatı sunar. 

Ev güvenliğiniz için daha az endişelenerek, stresinizi azaltmanıza yardımcı olan ev alarm sistemleri ile dilediğiniz zaman evinizi görüntüleme, tehdit altındayken güvenliğinizi sağlamayı amaçlayan bir ekiple dirsek teması kurma, istenmeyen bir gelişme yaşanmadan önce en son teknolojiyle geliştirilen hassas dedektörler ve videolar vasıtasıyla önlem alma şansına sahip olursunuz.

Alacağınız güvenlik desteğinin zeminini oluşturan teknoloji, daha huzurlu ve güçlü hissetmenize aracılık ederek, daha konforlu bir yaşamın kapılarını açar. 

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına