bilgisayar

Kişisel Güvenliği Korumanın 9 Yolu

Kişisel Güvenliği Korumanın 9 Yolu

Fiziksel olarak güvende olduğunu hissetmek tıpkı yeme, içme gibi insanların en temel ihtiyaçlarından biridir. Bu çok değerli duygu, yanlış kişilerle karşılaşınca kolayca yara alabilir. Bu nedenle yazımızda, evde, seyahatte, tatilde veya günlük hayatın içerisindeyken kendinizi güvende tutmanın yollarını sizin için sıraladık. Kötü niyetli kişiler sebebiyle karşılaşacağınız tehlikelerden, kişisel güvenlik ipuçlarını takip ederek sıyrılabilirsiniz. Güvende kalmanız dileğiyle…

Kişisel Güvenlik İpuçları

1-Çevrenizi Gözlemleyin​

Takip edildiğinizi düşündüğünüzde veya günlük rutininizi sürdürürken çevrenizi dikkatlice gözlemlemeye odaklanın. Bu esnada dikkatinizi dağıtan uyaranlardan uzak durmaya özen gösterin. Örneğin, alışveriş paketlerinizi aracınıza yüklerken, telefonunuzla ilgilenmekten kaçının veya bir otoparka girerken, gözlerinizle ilgili alanı sürekli olarak tarayın ve aracınıza doğru hızlı adımlarla ilerleyin. Yürüyüş yaparken de kulaklıkla müzik dinlemekten ve telefonla konuşmaktan kaçının.

2-Tehlike Potansiyeli Yüksek Yerlerden Uzak Durun

Egzersiz yaparken, seyahat ederken veya eve ulaşmak için tek başınıza yürürken iyi aydınlatılmış yolları tercih edin. Yanınızda size eşlik edecek güvendiğiniz biri yoksa, tenha sokaklardan, boş otoparklardan ve loş alanlardan uzak durmayı alışkanlık haline getirin.

3-Aracınızı kontrol edin

Ev otoparkınızı veya halka açık otoparkları kullanırken, arabanızın altını hızlı bir şekilde gözden geçirin ve araca binmeden önce pencerelerden içeriye bakın. Ararken zaman kaybetmemek adına araç anahtarınızı otoparka girmeden önce hazır bulundurun. Üzerinde kimlik bilgileri bulunan kişisel eşyalarınızı ve belgelerinizi araç koltuğunuzda bırakmayı

4-Takip Edildiğinizden Şüphelendiğinizde Sakin Kalın

Takip edildiğinizi düşünüyorsanız omuzlarınız arkada ve başınız dik şekilde pozisyon alarak peşinizdeki kişiye kendinize güvendiğinizi hissettirin. Korkmuş olsanız bile yürümeye veya aracınızı sürmeye devam edin.

5-İçgüdülerinize Kulak Verin

Bir şeylerin ters gittiği durumlarda içgüdülerinize güvenin. Tedirgin hissetmenize neden olan kimseyle konuşmak zorunda olmadığınızı aklınızda bulundurun. Sizi rahatsız eden herhangi bir durumdan veya herhangi bir yerden hızlıca uzaklaşın.

6-Günlük Rutinlerinize Sıkı Sıkıya Bağlı Kalmayın

Zaman zaman günlük rutinlerinizin dışına çıkın. Arada bir işinize farklı bir yoldan gidin veya eve dönüş rotanızı değiştirin. Dışarıda spor yaparken farklı noktaları tercih edin veya egzersiz başlangıç saatlerinizde ufak değişikler yapın.

7-Güvendiğiniz Kişilerle İrtibatta Kalın

İster yalnız ister başkalarıyla yaşıyor olun, güvendiğiniz birisinin her zaman nerede olduğunuzu bilmesini sağlayın. Ailenizin veya arkadaşlarınızın bulunduğunuz yer hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmak için konum paylaşım uygulamalarını kullanın. Tatil veya seyahat planınızın bir kopyasını ve otel bilgilerinizi bu kişilerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

8-Telefonunuzu Kullanmaktan Çekinmeyin

Takip edildiğinizden şüpheleniyorsanız ve yakındaki bir polis karakoluna ulaşamıyorsanız hızlıca 112'yi arayarak mevcut durum hakkında bilgi verin ve operatörün yönlendirmesi doğrultusunda hareket edin. Biri sizi arabayla veya yaya olarak açıkça takip ederken kendinizi güvende hissediyorsanız, video kaydetmek veya fotoğraf çekmek için telefonunuzu çıkarın. Bu sayede ilgili kişiden şikayetçi olmanız halinde emniyet güçlerinin işini oldukça kolaylaştırmış olursunuz.

9 - Evinizi Güvenli Hale Getirin

Diğer herkes gibi en savunmasız halinizle var olduğunuz ve kendinizi en güvende hissetmek istediğiniz yer kuşkusuz evinizdir. Bu hedefe ulaşmanız için üretilen tam donanımlı bir ev alarm sistemleri, tüm tehlikeleri kapınızın dışında bırakmanıza imkân tanır. Yeni nesil ev güvenlik sistemlerinin sağladığı profesyonel izleme, eve gelirken, giderken veya yaşam alanı içerisindeyken içinizin rahat etmesini sağlar. İster evinizde ister seyahat ediyor olun, telefonunuzdan bağlandığınızda dilediğiniz her noktayı kolayca görüntüleme imkânı veren görüntülü alarm sistemleri, mülkünüzdeki davetsiz misafirleri kolayca algılayabilir. Kapı ve pencere dedektörleri, evinizin tüm giriş noktalarını korurken, iç mekân kameraları ise siz uzaktayken evinizin odalarını izlemenize yardımcı olabilir. Ev güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bize kolayca ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına