bilgisayar

Hayatımız Boyunca Farkında Olmadan Yaptığımız 18 Yanlış Davranış

Hayatımız Boyunca Farkında Olmadan Yaptığımız 18 Yanlış Davranış

Hayatımız boyunca sıkı sıkıya bağlı kaldığımız kimi alışkanlıklarımıza biraz daha yakından baktığımızda aslında bir sorunu hallederken işi yokuşa sürmekten başka bir fayda sağlamadıklarını kolayca fark edebiliriz. 

Bu haftaki yazımızda, neredeyse tüm hayatımız boyunca yanlış biçimde tekrarladığımız günlük alışkanlıklarımızı irdelerken aynı zamanda da her gün yaptığımız bazı işleri biraz daha kolay hale getirmemizi sağlayacak küçük detayları paylaştık.  

Aşağıdaki 18 davranıştan kaç tanesini yanlış yaptığınızı merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmeniz halinde bazı minik şaşkınlıklar yaşayacağınızı şimdiden söyleyebiliriz. :)

İşte farkında olmadan yaptığımız 18 yanlış davranışa ve doğrularına ait detaylar!

Neredeyse Her Seferinde Sizi Yanlışa Sürükleyen Günlük Alışkanlıklarınızı Keşfedin

Saç fırçalamaya uçlardan başlamak

Karıştığında veya dağıldığında pek çoğumuz saçlarımızı refleks olarak uçlardan taramaya başlarız. Oysa saçlarınızı tepeden aşağı doğru fırçalamanız, saç deriniz tarafından üretilen yağların bazılarının dağılmasına yardımcı olacağından, saçınızın daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacaktır. 

Blenderi bulaşık makinesinde yıkamak

İşiniz bittiğinde blenderinizi bulaşık makinesinde yıkadığınızda, gıdaları koyduğunuz iç haznenin istediğiniz kadar temizlenmediğini mutlaka fark etmişsinizdir. Bunun yerine, blenderinize az miktarda ılık su ve bulaşık sabunu doldurup, durulamadan önce birkaç saniye çalıştırırsanız kolayca tertemiz olduğunu göreceksiniz. 

Soğuk havalarda üşümemek için başı sıcak tutmaya odaklanmak

Soğuk havalarda vücut ısınızı korumak için öncelikli olarak başınızı sıcak tutmaya çalışıyorsanız, hata yaptığınızı bilmelisiniz. Vücut ısımızın sadece yüzde yedisini kafa bölgemizden kaybettiğimizden, kışın sıcak kalmak için kalın berelerden medet ummak yerine, tüm vücudunuzu sıcak tutmaya odaklanmanızda yarar var. 

Nemlendirici sürerken avuç içini kullanmak

Peki, yüzünüze nemlendirici sürerken, kremi tüm avucunuzla yüzeye hızlıca yaymak yerine sadece parmak uçlarınızla hafifçe vurarak yavaşça yedirmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? 

Kiviyi soymak için bıçak kullanmak 

Kivi soymak için kesinlikle bıçakla uzun uğraşlara girmenize gerek yok. Kivinin alt kısmını kestikten sonra bir kaşık yardımıyla meyvenin tamamını tek seferde kolayca çıkarabildiğinizi göreceksiniz.

Şarap kadehini avuç içiyle sararak tutmak

Şarap kadehinizi, sap kısmını işaret parmağınız ve başparmağınızla sıkıştırarak tutmanız halinde içkinizin kısa sürede ısınmasını engellemiş olursunuz. Bu nedenle kadeh gövdesini avuç içinizle sarmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Egzersiz yapmadan önce yaralanmayı önlemek için esneme hareketleri yapmaya güvenmek

Beden eğitimi derslerimizin başladığı dönemlerden beri antrenmandan önce esnemenin bizi yaralanmalardan koruyacağı sözünü sıkça duysak da, bilimdurumun hiç de böyle olmadığını ortaya koymuş durumda. Örneğin; İngiliz Spor Hekimliği Dergisi'nde 2013 yılında yayınlanan makalede, egzersizden önce veya sonra yapılan esneme hareketlerinin yaralanmaları yüzde yüz önlemediğinin açıkça ifa edildiğini görüyoruz.

Tel tokayı dalgalı yüzeyi üste gelecek biçimde takmak

Tel tokanızın neden saçınızdan sürekli kaydığını merak ediyorsanız, cevap oldukça basit: Tokanızı yanlış biçimde takıyorsunuz.

Saçınızı tutması için tel tokanızı, dalgalı kısmı aşağı bakacak biçimde takmalı ve kaymasını engellemek için saç derinize doğru olabildiğince bastırmalısınız.

Büyük dilim pizza tutmak

Büyük dilim pizza yerken iki elinizi birden kullanmak zorunda hissediyorsanız, buna hiç gerek olmadığınız söylemeliyiz. Yemeğe başlamadan önce pizza diliminizin iki ucundan ortasına doğru bastırarak hafif bir kavis vermeniz halinde yemeğinizi tek elle rahatça bitirebileceğinizi göreceksiniz.  

Kulaklığı kulak üstüne sarmadan takmak

Kulak içi kulaklığınızın sürekli düşmesinden şikayetçiyseniz daha özgür hareket edebilmek için kulaklığınızı kulak memenizin üzerinden yukarı doğru dolaştırarak takmayı deneyin. 

Muzu ters soymak

Muz soyarken sapı yerine maymunlarda da gördüğümüz biçimde tam karşı tarafından soymaya başlarsanız hem meyvenin zarar görmediğini hem de kabuğun çok daha kolay ayrıldığını fark edecekseniz. 

Bisküviyi çaya veya kahveye elle batırmak

Çayın veya kahvenin yanında yenilen kurabiyeleri ellerimizi kullanarak bardağa batırdığımızda çoğu zaman tamamen parçalanarak bir bölümü içeceğin içine düşer. Oysa bisküvinizi bir çatala yatay biçimde yerleştirdikten sonra içeceğinize batırırsanız, dağılmasını engelleyerek afiyetle yiyebilirsiniz. 

Uçak seyahati boyunca ceketi elde taşımak

Uçak koltuklarındaki yemek tepsisini koymak için açılan bölümü kapatırken kullandıdığımız koltuk arkalığındaki kancaya, bir sonraki yolculuğunuzda daha yakından bakmak isteyebilirsiniz.  Zira bu küçük kanca, ceketlerinizi asmanız için var. 

Yara bandının uçlarını sıkıca birleştirerek sarmak

Yara bandının iki ucunu çapraz biçimde birleştirerek yapıştırdığınızda, iyileşme sürecini daha rahat hareket ederek geçirdiğinizi göreceksiniz. 

Ekmek somununu, düz tarafını aşağı gelecek biçimde yerleştirdikten sonra kesmek

Ekmek somununuzu, düz yüzeyi alta gelecek biçimde zemine yerleştirdikten sonra kestiğinizde, bazı dilimlerin yeterince düzgün olmadığını veya dağıldığını görmüşsünüzdür. Dilimlemeden önce somunu, düz yüzeyini yukarı bakacak biçimde koyarsanız hem ekmeğin parçalanmasını önleyebilir hem de kolayca düzgün dilimler elde edebilirsiniz. 

Azaldıkça diş macunu tüpünün ucunu kıvırmak

Bittikçe yukarı doğru kıvırdığınız diş macunu tüpleri, ambalaj içerisindeki ürünü daha az kullanmanıza neden olur. Biten bölümden sonrasını sıkıştırmak için kullanacağınız ince bir tel toka ile boşalan kısmı yukarı doğru itmeniz, israf etmeden macunun tamamını kullanmanızı sağlayacaktır.

Klozet kapağı açıkken sifon çekmek

Bugünün teknolojisi sifonla birlikte havaya saçılan su damlacığı miktarını en aza indiriyor, ancak yine de sifon çekmeden önce klozet kapağını kapatmanız, bakteri ve mikropların yayılmasını önemli ölçüde engelleyecektir. 

Mikro dalgada her seferinde sadece bir tabak yemek ısıtmak

Mikro dalga kullanırken birden fazla yemek ısıtmak için yiyeceklerinizin sırayla ısınmasını beklemek can sıkıcı olabilir. Yemek ısıtırken zaman kaybetmemek için tabaklardan birini mikro dalganın içine normal biçimde koyduktan sonra diğer tabağı bir bardak üzerine yerleştirerek ilk tabağın yanına bıraktığınız takdirde her iki yemeği de aynı anda ısıtabilirsiniz!

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına