bilgisayar

Yangın Tehlikesi ve Hırsızlık Tehdidi Arasında Seçim Yapılmamalı

Yangın Tehlikesi ve Hırsızlık Tehdidi Arasında Seçim Yapılmamalı

Acil durumlarda, bina içerisinde bulunan kişilerin güvenli bir biçimde tahliyesi için kullanılması gereken yangın merdivenleri, yangın güvenliğinin en temel unsurlarından biri.

Ancak ülkemizde özellikle yeni nesil bina projeleri ile birlikte sıklıkla kullanılmaya başlanan dairesel tip yangın merdivenlerinin hatırı sayılır bir bölümünün, acil durum anında kaçışa imkan vermeyecek biçimde demir parmaklıkla kapatıldığını veya kilitli tutulduğunu  görüyoruz. 

Oysa rakamlar, günlük hayatta yangın çıkma olasılığının hiç de sanıldığı kadar düşük olmadığını, hırsızlığa karşı yangın merdivenlerinin işlevini engelleyen önlemlere başvurmanın, ne kadar büyük risk taşıdığını en net haliyle ortaya koyuyor. 

Örneğin, İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre 2017 yılında Türkiye genelinde toplam 102.743 hırsızlık olayı yaşanmış. Yine aynı yıl için geçerli itfaiye istatistiklerine baktığımızda ise sadece İstanbul’da gerçekleşmiş yapısal yangın sayısının 16.933 olduğunu görüyoruz.

Üstelik nüfus ve konut sayısı arttıkça yangınların görülme sıklığı da günden güne artış eğilimi gösteriyor. Meydana gelen yangınlar incelendiğindeyse, yaklaşık yarısının konutlarda meydana geldiği anlaşılıyor.

Hal böyleyken, güvenlik önlemlerimizi planlarken hem yangın tehlikesini olabildiğince ciddiye almamız hem de kötü niyetli kişileri yaşam alanımızdan uzak tutmamız gerektiği oldukça açık.

Yangın Merdiveni Standartlarına Uymalıyız

Olası bir yangında yaşanacak can ve mal kaybını en aza indirerek söndürülmesini sağlamak üzere, yangın öncesinde ve sırasında alınacak tedbirler, geçerli yönetmelik kapsamında açıkça belirtilmiş durumda. Söz konusu yönetmelik, acil durumlarda binadaki insanların emniyetli ve süratli bir biçimde tahliyesi için kullanılacak yangın merdivenleri hakkında belirlenen tüm yasal standartları da içeriyor.

Mantık kuralları doğrultusunda ve yasal zorunluluklar gereğince, insan hayatını korumak için belirlenen standartlara uyulması, dışarıya doğru açılan, panik barlı ve yangına dayanıklı malzemelerden üretilmiş kapılar bulundurmayı zorunlu kılarken, hırsızlık riski içinse daha etkili yöntemlerden faydalanmayı gerektiriyor.

Yangın Merdiveni Kapısını Kilitlemeden de Hırsızlık Önlenebilir

Hayatın olağan akışı içerisinde pek çoğumuz ileride yaşayabileceğimiz kötü olayları düşünerek kaygılanırız. Neyse ki endişe duymak, can ve mal güvenliğini korumaya yönelik önlemler almak için oldukça değerlidir.  Ancak geçmişte de şahit olduğumuz üzere, hırsızlık korkusuyla yangın merdiveni kapısının kilitli tutulması unutulması güç trajedilerin yaşanmasına zemin hazırlıyor.

Peki hırsızların kolayca kullanabildiği yangın merdiveni girişleri konusunda gerçekten çaresiz miyiz?

Görüntülü Alarm Sistemleri, yangın kapımızı kilitli tutmadan da hırsızları hayatımızdan uzak tutabilmemizin mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Hırsızlık ve olası güvenlik tehlikelerini yaşantınızdan çıkarmak adına eviniz veya işyeriniz için tercih edebileceğiniz bu etkili sistem, hırsızlara karşı içeri girmeden önlem alma şansı sunuyor.

Evinizi hızlıca kontrol etmek istediğinizde veya çocuklarınızın güvende olup olmadıkları hakkında endişelendiğiniz durumlarda, cep telefonunuzu ya da tabletinizi kullanarak yaşam alanınızı görüntüleme fırsatı da veren Tepe Güvenlik Görüntülü Alarm Sistemi, somut veriler sunmak istediğinizde, alarm kayıtlarınızı güvenlik kuvvetleri ya da sigorta şirketiniz ile paylaşma imkanı da tanıyor.

Tepe Güvenlik Görüntülü Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

İstenildiği takdirde yangın kapılarında da kullanılan görüntülü hareket dedektörleri, güvenliği tehdit eden bir durum yaşandığında, olay anının 10 saniyelik videosunu çekerek günün her anı takipte olan Tepe Alarm İzleme Merkezi’ne iletiyor.

Tepe Alarm İzleme Merkezi operatörleri görüntüyü analiz ederek, bir hırsızlık tehdidi olması durumunda vakit kaybetmeden kolluk kuvvetlerine haber vererek, evinize ya da iş yerinize yönlendirme sağlıyor.

Evde/işyerinde rahat ve güçlü hissettiren Tepe Güvenlik Görüntülü Alarm Sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına