bilgisayar

Sahte Güvenlik Kameraları Kullanıcısına Uzun Vadede Yarardan Çok Zarar Getiriyor

Sahte Güvenlik Kameraları Kullanıcısına Uzun Vadede Yarardan Çok Zarar Getiriyor

Sahte Güvenlik Kameraları Gerçekten Caydırıcı mı?

Kurulu bir alarm sistemi olmayanlar arasında davetsiz misafirleri yaşam alanından/iş yerinden uzak tutmak için sahte güvenlik kamerası kullanımı giderek daha yaygın hale geliyor. 

Peki, sahte güvenlik kameraları gerçekten caydırıcı mı?

Yazımızda bu kritik soruyu, güvenlik uzmanlarının görüşlerinden yola çıkarak sıraladığımız sahte güvenlik kamerası kullanımının artıları ve eksileri doğrultusunda cevaplamaya çalıştık.

Kullanım konusunda bir karar vermeden önce okumanızı tavsiye ettiğimiz içeriğimizin güvende kalmanıza katkı sunması dileğiyle,

Keyifli okumalar.

Sahte Güvenlik Kamerası Kullanımının Avantajları Nelerdir?

Öncelikle gelin hep birlikte sahte güvenlik kameralarının kullanıcılar tarafından tercih edilmesinde belirleyici olan artılarına bir göz atalım.

Sahte güvenlik kameralarına oldukça düşük fiyatlarla sahip olunabilir: Sahte güvenlik kameraları genellikle gerçek güvenlik kameralarından çok daha ucuzdurlar. Tüketicilerin bir bölümü yerince etkili olduğu düşüncesiyle, güçlü bir güvenlik sisteminden çok daha az yatırım yaparak sahte gözetleme kamerasına sahip olmayı daha cazip bulmaktadır.

Sahte güvenlik kamerası kurulumu kolaydır: Sahte kameralar gözetleme işlevini yerine getirmediklerinden, kablolama gerektirmezler. Kullanıma hazır hale getirmek için sahte güvenlik kameralarının yalnızca uygun görülen yere takılması yeterlidir.

Sahte güvenlik kameraları bazı tecrübesiz suçluları engelleyebilir: Eğer gerçek bir alarm sistemine sahip olmayı düşünmüyorsanız evinize veya iş yerinize sahte güvenlik kameraları takmanız, bazı deneyimsiz suçlular adına mülkün üzerinde görünür bir kamera olmamasından daha fazla engelleyici olabilir.

Sahte Güvenlik Kamerası Kullanımının Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız maddeler sahte güvenlik kamerası kullanmanın avantajları gibi görünse de kullanıcıyı karşı karşıya bıraktığı önemli tehlikeler de vardır.

Sahte güvenlik kamerası kullanımının en önemli dezavantajları şunlardır:

Sahte güvenlik kameralarının profesyonel suçlularca tespit edilmeleri oldukça kolaydır: Sahte kameralar acemi hırsızları yanıltabilir, ancak deneyimli bir suçlu söz konusu olduğunda tespit edilmeleri oldukça kolaydır. Çoğu sahte güvenlik kamerası, gerçek güvenlik kameralarında nadiren bulunan yanıp sönen kırmızı bir ışık içerir. Güvenlik kamerasının sahte olup olmadığını belirlemek için minik ayrıntıları kullanan deneyimli suçlular bu yanıp sönen kırmızı ışığı gördüklerinde, çalışan bir güvenlik sisteminin olmadığı anlarlar ve söz konusu durum onları içeriye girmeye teşvik edebilir.

Sahte güvenlik kameraları, güvenlik ihlallerinde suçun aydınlatılması adına kanıt sunmaz:

Sahte güvenlik kameraları, birisinin evinize veya iş yerinize izinsiz girmesi durumunda güvenlik görevlilerine suçluları bulmasına yardımcı olacak herhangi bir görüntü sağlamaz. Gerçek kameralar ise, caydırıcı bir rol oynamadıklarında dahi, en azından olaydan sonra polise suçluları yakalamaya yardımcı olacak değerli kanıtlar sağlayabilirler.

Sahte güvenlik kameraları kullanıcısına iç huzuru sağlamazlar: Gerçek bir güvenlik sisteminin en faydalı yönlerinden biri, mülkünüzün profesyonelce izlendiğini bilmenin verdiği iç rahatlığıdır. Sahte güvenlik kameraları güvende olduğunuzda hissettiğiniz gönül rahatlığını sağlamaz ve mülkünüzün gerçekten güvenli ve emniyetli olup olmadığı bilmediğinizden, can ve mal güvenliğiniz için sürekli endişe duymanıza sebep olabilir.  

Sahte Kameralar Kısa Vadeli Faydalar Sunarken Kullanıcısını Ciddi Tehlikelerle Karşı Karşıya Bırakıyor

Gözetleme kameralarının varlığı çoğu suçlu üzerinde caydırıcı bir etkiye sahiptir. Sahte kameralar kurmak kısa vadede deneyimsiz suçluları engellese de profesyonel bir suçluların kameraların sahte olduğunu anlamalarıyla birlikte mülkünüz onlar için adeta cazip bir çekim merkezi haline gelir.

Üstelik kayıt altına alındıklarına inansalar bile suç işleyecek kadar cesur olan kişiler söz konusu olduğunda, sahte bir kameranın caydırıcı etkisinin bile hiçbir değeri olmayacaktır.

Tepe Güvenlik olarak, can ve mal güvenliğinizin ne kadar değerli olduğunu biliyor, sunduğumuz kamera sistemleri ve akıllı ürünler ile etkili güvenlik önlem arayışında olan herkese uygun çözümler sunarak huzurlu alanlar inşa ediyoruz. 

İhtiyacınıza en uygun güvenlik alternatifini seçmek veya hizmet kapsamında yararlanabileceğiniz ayrıcalıklı hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.  

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına