Bluetooth Saldırılarından Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Bluetooth Saldırılarından Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Bluetooth, akıllı telefonlar, tabletler, dijital asistanlar, taşınabilir hoparlörler, giyilebilir takip cihazları ve ev güvenlik ekipmanları gibi elektronik cihazların bir ağ üzerinden kablosuz olarak birbirine bağlanmasını sağlayan teknolojidir. Endüstri 4.0 devriminin içinde olduğumuz günümüzde, arabalarımız da dahil olmak üzere sahip olduğumuz hemen hemen her cihaz Bluetooth özelliklerine sahiptir. 

Hızlı fotoğraf ve belge paylaşma imkanı veren ve her yerde, özellikle de evlerimizde kullandığımız bu kablosuz teknoloji gelişmeye devam ettikçe siber saldırılar da büyük bir tehdit haline geliyor. Hemen hemen her Bluetooth bağlantılı cihaz siber saldırılara açık olduğundan yazımızda cihazlarınızı düzgün bir şekilde güvende tutmanın ipuçlarına yer verdik.

Keyifli okumalar. 

Bluetooth Korsanlığını Önlemek için Hangi Önlemler Alınabilir? 

Kullandığınız tüm yazılımları ve şifreleri güncelleyin. 

Yeni Bluetooth güvenlik açıklarının keşfedilmesinin ardından birçok cihaz üreticisi, siber saldırı riskini azaltmak için güncellemeler yayınlar. Tüm cihazları güncellemeniz ve şifreleri düzenli olarak değiştirmeniz gizliliğinizi koruyacaktır. 

Bluetooth bağlantısını kullanılmıyorsanız mutlaka kapatın.

Cihazın Bluetooth bağlantısını kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız, bilgisayar korsanlarının cihazınızı keşfetmesini zorlaştırarak verilerinizi çalmalarını zorlaştıracaktır.

Halka açık Wi-Fi ağlarını asla kullanmayın. 

Halka açık Wi-Fi ağları güvensizdir. Cihazınızın bilginiz dışında güvenilmeyen bir kaynağa bağlanmasını önlemek için genel ağlara otomatik bağlantıları devre dışı bırakmanız ve kafe, restoran benzeri kalabalık ortamlarda ücretsiz Wi-Fi’ye bağlanmaktan kaçınmanız, bilgisayar korsanlarından korunmanıza katkı sunacaktır. 

Sanal korumalı ağ (VPN) kullanın. 

Sanal özel ağ anlamına gelen ve uygulama mağazalarında indirilebilen VPN'ler, kullanıcıya hareket halindeyken bağlanmak için daha güvenli bir yol sunar. Kişisel trafiğinizi, internet üzerinden güvenli bir şekilde şifreleyen VPN’ler, bilgisayar korsanlarının kişisel veya ticari iletişimlerinize ulaşmasını önemli ölçüde engeller. 

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

TIKLAYIN

Ürün, hizmet ve kampanyaların reklam amaçlı sunulabilmesi için kişisel verilerimin işlenmesine ve tarafıma tanıtım ve reklam içerikli ticari elektronik ileti gönderilmesine;


“Vereceğiniz kişisel bilgileriniz ücretsiz teklif verilmesi amacıyla sizinle iletişime geçilmesi süreçlerinde tarafımızca işlenecektir.
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.”