bilgisayar

Normalleşme Sürecinde Ofis Hayatımızı Daha Güvenli Kılacak Günlük Temizlik ve Dezenfeksiyon Önerileri

Normalleşme Sürecinde Ofis Hayatımızı Daha Güvenli Kılacak Günlük Temizlik ve Dezenfeksiyon Önerileri

Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte evden çalışma modelinin yavaşça sonlandırılarak iş hayatına dönüşün de önü açılmış oldu.

Bu süreçte işletmeler, ticari faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamalarının, dünyayla uyum içinde hareket etmeleri ve genel toplum sağlığını korumalarıyla yakından ilişkili olduğu noktasında yeterli ölçüde bilinçlendi.

Kuruluşlar, Covid-19 maruziyetini önlemeye karşı koruyucu tedbirlere ağırlık verirken, iş gücünün günlük rutininde, önleyici tedbirlere sıkı sıkıya bağlı kalması gerektiğini biliyoruz.

Yazımızın devamında, yeni normalde virüsten korunmak için çalışırken ofisinizde hangi kişisel önlemleri alabileceğinize, yeterli hijyeni sağlamak için dikkat etmeniz gereken kritik noktalara ve iş hayatınızın devamında edinebileceğiniz basit alışkanlıklara dair önerilere yer verdik. 

Tüm çalışanlara sağlıklı ve bol kazançlı günler dileriz…

Covid-19 Tehlikesine Karşı Sağlıklı Kalmak için Çalışma Hayatımızda Alabileceğimiz Tedbirler

 • İşe başlamadan önce çalışma alanımızı dezenfekte edelim.
 • Ofis içerisindeyken de tıpkı günün geri kalanında yapmamız gerektiği gibi ellerimizi sıkça, en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayalım.
 • El hijyenimizi korumak için suya erişmemizin mümkün olmadığı hallerde %70 alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanalım.
 • Ellerimizle yüzümüze veya maskemizin dış yüzeyine dokunmaktan kaçınalım. Farkında olmadan elimizle bu noktalara temas ettiğimizde ise; vakit kaybetmeden maskemizi yüzümüzden çıkaralım, ellerimizi su ve sabunla yıkayarak temizleyelim ve yüzümüze yeni bir maske takalım.  
 • Kullanılmış maske ve eldivenlerimizi atmak için mutlaka ağzı kapalı bir çöp kutusunu tercih edelim.
 • Gün boyunca başkalarıyla aramızda bulunması gereken 1.5-2 metrelik fiziksel mesafe kuralına uymaya gayret edelim.
 • Çevremizdekilerle fiziki temasımızı en aza indirelim.  Çalışma arkadaşlarımızla veya müşterilerimizle tokalaşma, sarılma benzeri eylemlerde bulunmaktan kaçınalım.
 • Öksürürken ve hapşırırken tek kullanımlık mendille ağzımızı ve burnumuzu kapatalım. Mendile erişemediğimiz durumlarda, ağzımızı ve burnumuzu kapatmak için dirseğimizin iç tarafını kullanalım.
 • Ofis ortamında ortak kullanılan bilgisayar, tablet, faks, yazıcı, hesap makinesi, fotokopi makinesi ve telefon benzeri araçları düzenli olarak temizlemeye özen gösterelim. Gün içerisinde söz konusu ekipmanlara dokunmamız gerektiğinde mümkünse tek kullanımlık mendil veya eldiven kullanalım.
 • Gülme ve hapşırma yoluyla ortama saçılan Covid-19 virüsü tıpkı toz zerrecikleri gibi bir süre havadan asılı kalabildiğinden, hastalığın yayılmasını engellemek adına çalışma alanımızı, tuvaletleri, toplantı ve bekleme odasını sıkça havalandıralım.
 • Çalışma arkadaşlarımızdan ödünç aldığımız kalem, zımba, delgeç, hesap makinesi benzeri kırtasiye malzemelerini , ofis araç ve gereçlerini kullanmadan ve/veya sahibine geri veremeden önce doğru biçimde dezenfekte etmeye özen gösterelim.

Riskli Alanlarda Önleyici Güvenlik Tedbirlerine Bağlı Kalalım

 • Ortak kullanım alanlarında mesafeye yönelik yer işaretlemelerine uymaya özen gösterelim.
 • Enfekte olma riskimizin yüksek olduğunu düşündüğümüz durumlarda, maskemizin yanı sıra yüz koruyucu siperlik, gözlük gibi KKD’larımızı (Kişisel koruyucu donanım) kullanalım.
 • Yemek ve dinlenme molalarımızda hem sıra beklerken hem de sohbet ederken fiziki mesafe kuralını tehlikeye atma riskimiz bulunduğundan, kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçınalım.
 • Yemekhane, tuvalet, asansör, dinlenme odası, merdiven ve toplantı odası benzeri ortak kullanım alanlarında genel hijyen şartlarına azami düzeyde uyalım. 
 • Ortak kullanım alanlarındaki yiyecek ve içecek otomatlarını çalıştırmak istediğimizde, eldivenimizi takalım veya dokunmadan önce makine tuşlarını antibakteriyel sıvı yardımıyla temizleyelim.
 • Mecburi durumlar dışında asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edelim.
 • Asansöre binmemiz gereken durumlarda kabin içerisindeki insanlarla aramızdaki fiziki mesafeyi korumaya çalışalım ve bekleme süremiz boyunca yakınımızdakilere sırtımızı dönerek durmaya gayret edelim.
 • Birden fazla insanın bulunduğu bir toplantıya katılmamız gerektiğinde, maskemizi ve KKD’larımızı (Kişisel koruyucu donanım) kullanmayı ihmal etmeyelim.
 • Şayet eldiven kullanmıyorsak, toplantı esnasında imza atmak veya not almak için sadece kendi kalemimizi kullanalım.

Koronavirüs Belirtisi ve Hastalık Tanısıyla ilgili Olarak İş Yerimizi Bilgilendirelim

 • Sabah uyandığımızda hafif öksürük veya düşük ateş benzeri önemsiz olduğunu düşündüğümüz şikayetlerimiz varsa dahi iş yeri hekimimizle temas kuralım ve evde kalarak kendimizi izole edelim.
 • Çalışırken, ateş, nefes darlığı, öksürük veya grip benzeri hastalık belirtileri göstermeye başladıysak, vakit kaybeden iş yeri hekimimize başvuralım.
 • Kendimiz sağlıklı olsak bile evimizde Koronavirüs (Covid19) şüphesi taşıyan veya hastalık tanısı konan yakınlarımız varsa iş yeri hekimimizi konuyla ilgili mutlaka bilgilendirelim
Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına