bilgisayar

Çocuklar ve Ebeveynler için Mutfak Güvenliği İpuçları

Çocuklar ve Ebeveynler için Mutfak Güvenliği İpuçları

Ailece yemek yapmak, ister çocuklarınızın dersleri ve ev ödevleri arasında yenecek hafta içi acele bir akşam yemeği, ister özel bir davet için hazırlanacak büyük bir yemek olsun, çocuklarla birlikte bir ömür hatırlanacak sıcacık anılar biriktirmenizi sağlar. Birlikte yemek pişirmek her çekirdek ailenin ev hayatını renklendirmenin en keyifli yollarından biri olsa da işin içine çocuklar girdiğinde mutfak tehlikeli bir yer olabildiği için bu masum aktivite olası tatsızlıklara davetiye çıkarabilir. Mutfak güvenliği ipuçlarımızı, akşam yemeği hazırlığını güvenli bir aile ilişkisine dönüştürmenize yardımcı olmak için hazırladık.

Önlüğünüzü giymeden önce, mutfağınızı güvenli hale getirmeniz dileğiyle,

Keyifli okumalar. 

Tüm aile için mutfak güvenliği ipuçları

Pişirme öncesi hazırlığı

Doğru şeyleri giyin

Gevşekçe toplanmış uzun saçlar ve bol giysiler, yemek pişirme keyfini bir mutfak kabusuna dönüştürebilir. Pişirmeye başlamadan önce varsa sarkan takılarınızı çıkarın, kollarınızı sıvayın ve gerekiyorsa saçlarınızı toplayın. Aynı konuda çocuğunuzun önlem alması için de ısrarcı olun.

Alanı doğru biçimde hazırlayın

Doğrama ve pişirme aşamasına geçmeden önce mutfağınızın küçük yardımcılar için hazır olduğundan emin olun.  Kabloları sabitleyin, böylece ufaklıkların küçük aletleri tezgahtan çekmelerini önlemiş olursunuz. Bıçak bloklarını çocukların erişemeyeceği bir yere koyun veya bıçak çekmecesini çocukların açamayacağı bir mandalla/dolap kilidiyle sabitleyin. Temizlik malzemelerini, alkollü içecekler gibi tehlikeli maddeleri çocukların ulaşamayacağı şekilde muhafaza edin. Şayet çocuklarınız çok küçükse, odaklanabilmeniz için malzemeleri önceden hazırlayın. Yaralanma durumlarında kolayca ulaşmanız için   ilk yardım çantasını yakınınızda bulundurmayı unutmayın.

El hijyenine özen gösterin

Mutfakta çalışmaya başlamadan önce herkesin ellerini sıcak sabunlu suda yıkamasını sağlayın. Şayet gerekiyorsa sadece birkaç dakikanızı ayırarak uzamış tırnakları kesin. Bu, gıda güvenliği için çok önemli bir gerekliliktir. 

Kuralları belirleyin ve herkesin bildiğinden emin olun

Ailece yemek pişirmeye başlamadan önce mutfak güvenliğinin temel kurallarını belirleyin. Söz konusu kurallar sadece yetişkinlerin bıçak alıp taşıyabileceği, ocağa veya fırına çok yaklaşılmaması ve çiğ ete dokunulmaması, sizin onayınızı alana kadar ocakta veya mikrodalgada bulunan tencere, kap ve kaselerden uzak durulması gibi basit önlemleri içerebilir.

Çocuklar için güvenli bölgeler oluşturun

Yaralanma olmadan yemek pişirme olasılığını artırmanın bir başka yolu da çocukların çalışabileceği güvenli bölgeler oluşturmaktır. Belirleyeceğiniz bu alanlarda ufaklıkların kablolara, tost makinesi veya su ısıtıcısı benzeri cihazlara ve keskin nesnelere ulaşamadığından emin olun.  

Doğru araçları kullanın

Hazırlayacağınız tarifi belirlerken çocuğunuzun beceri seviyesini göz önünde bulundurun. Gerekliyse fırın eldiveni gibi güvenlik araçlarını hazır bulundurun. Ailece düzenli olarak yemek yapmayı planlıyorsanız, özellikle çocukların küçük elleri için tasarlanmış doğrayıcı, soyucu, çırpıcı gibi bazı mutfak aletlerine sahip olmaya özen gösterin. Bu, olası kazaları önlemenize yardımcı olacaktır. 

Denetleyin

Mutfakta çocuklarınız varsa ve özellikle bıçak veya diğer keskin aletlerle çalışıyorlarsa, faaliyetlerini yakından denetlediğinizden emin olun. Ocağı veya diğer elektrikli aletleri kullanmaya hazır olduklarında, ilk birkaç denemede yanlarında bulunmaya dikkat edin. 

Temizliği ve önlemleri ertelemeyin

Mutfakta çocuklar olduğunda, yere bir şey dökülürse hemen silin. Kullanılmış kapları bulaşık makinesine veya lavaboya yerleştirin. Keskin bıçakları ve diğer tehlikeli mutfak aletlerini kullandıktan hemen sonra kaldırın. Bu, çocukları güvende tutacak ve onlara nasıl düzgün pişirilmesi gerektiğini öğretecektir.

Finalde hep birlikte yemeğin tadını çıkarın

Mutfağınızı sadece güvenli hale getirmeyin, ailece eğlenmeye odaklanın. Bir tarifi hazırlarken çocuklarınızla konuşun ve şakalaşın. Mutlaka çabalarını ve başarılarını övün. Birlikte geçirilen bu güzel vaktin ve emeğinizin meyvelerinin tadını çıkarmak için yemek masasına hep birlikte oturun. Ailenizi veya arkadaşlarınızı misafir ediyorsanız, çocuğunuzun yemek pişirme becerilerinin ne kadar harika olduğu konusunda övün. 

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına