bilgisayar

Çalışma Gününü Sorunsuz Bitirmeye Yardımcı Öneriler

Çalışma Gününü Sorunsuz Bitirmeye Yardımcı Öneriler

Çalışma Gününü Sorunsuz Bitirmeye Yardımcı Öneriler

Hangi meslek grubuna dahil olursak olalım mesai saati bitiminde her birimiz bir sonraki gün için kaygılanmadan, kendimizi iyi hissetmeyi arzularız.Bu nedenle bloğumuzun bu haftaki bölümünde, çalışma gününü sorunsuz tamamlamaya yardımcı olduğu kanıtlanan önerilere yer verdik. Aşağıda sıraladığımız tavsiyelerin, iş hayatınızın kolaylaşmasında ve çalışma verimliliğinizin artmasında fark yaratmasını umuyoruz.

Stresinizi Yönetin

Fazla çalışma, pozisyonun yüklediği sorumluluk veya iş arkadaşlarıyla yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle zaman zaman iş yerinizde stres yaşanması oldukça normaldir. Ancak bazen hepimizin karşı karşıya kaldığı bu gergin süreç doğru yönetilmediğinde, çalışma verimliliğimiz ve konsantrasyonumuz olumsuz etkilenir. Stresli hissettiğinizde amirinizle, iş arkadaşınızla, bir yakınızla konuşmanız veya bulunduğunuz ortamı kısa süreliğine terk etmeniz, kendinizi daha iyi hissetmenize ve sakin kalmanıza yardımcı olacaktır.

Kötü Alışkanlıktan Kaçının

Alkol ve madde kullanımının; muhakeme, farkındalık, koordinasyon, motor beceriler ve doğru karar alma yeteneğini olumsuz etkilediği, bilinen bir gerçek. Bu nedenle kendinizi telafisi mümkün olmayan durumların içinde bulmamak için iş yerinizdeyken kötü alışkanlardan uzak durmanızda yarar var.

Düzenli Molalar Verin

Birçok iş yeri yaralanması, aşırı çalışmanın neden olduğu dikkatsizlik ve hatalar sonucu yaşanır ve düzenli molalarla kolayca önlenebilir. Güne sizi en çok zorlayan görevlerden başlamanız veya dikkatinizi toplamanıza yardımcı olan küçük aralar vermeniz, gün boyu doğru hareket etmeniz için iyi bir fikir olabilir. Zihninizin berraklaşması ve sağlıklı kalmak için düzenli olarak vücudunuzu hareket ettirin ve gözlerinizi dinlendirin.

Ergonomiye Odaklanın

Uzun süre zaman geçirilen ofis ortamında sıklıkla yaşanan sırt, boyun ve omuz ağrıları rahatsız edici boyuta ulaşabilir.  Masanızda otururken ergonomik bir sırtlıktan faydalanmak, daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Sırt ağrısını önlemek için omuzlarınızı kalçalarınızla aynı hizada tutmak idealdir. Ağır bir yük kaldırmaya çalışırken asla sırtınızı bükmeyin. Kaldırmaya çalıştığınız nesne çok ağırsa, yardım istemekten çekinmeyin.

Kişisel Eşyalarınızın Sorumluluğunu Alın

İşyerindeyken kimi zaman hepimiz kendimizi evdeymiş gibi hissederek, kontrolsüz
hareket edebiliyoruz. Hızlıca bir işi halletmek için yerimizden ayrılmamız gerektiğinde, telefon ve çantamızı, masamızın üzerinde korumasız bir biçimde bırakabiliyoruz. Oysa kişisel eşyalarımızın güvenliğinin kendi sorumluluğunuzda olduğunu unutmamalı, ofise gelen beklenmeyen bir ziyaretçi tarafından kolayca alınabileceklerini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Acele Ederken Risk Almayın

Ortadan kaldırılması gereken ağır bir koli veya kolayca tamir edebileceğinizi düşündüğünüz bozuk bir elektrikli alet için sağlığınızı tehlikeye atacak gereksiz riskler almayın. İşyerinizin belirlediği güvenlik kurallarına bağlı kalın ve yardım talep edin. Bununla birlikte yüksek bir noktaya ulaşmanızı sağlayan bir merdiven için gerekirse binanın diğer ucuna gitmenin, yetişmeye çalıştığınız nokta için sandalyenin üzerinde tehlikeli hareketler yapmaktan daha güvenli bir seçim olduğunu aklınızda bulundurun.

Gerekli Güvenlik Ekipmanlarını Kullanın

Bazı riskli görevler, güvenlik ekipmanı kullanımını gerektirir ve doğru ekipmanın kullanılmaması yaralanmalara neden olabilir. Pozisyonun zorunlu kıldığı maske, baret veya kulaklık benzeri ekipmanları kullanmayı ihmal etmeyin.

Güvenlik Bilgilerine Hakim Olun

Şirketiniz tarafından belirlenen tüm güvenlik politikalarını dikkatlice incelemeye özen gösterin. Risk taşıdığından iş makinalarını kullanırken bilmeniz gereken bilgileri içeren kılavuzları dikkatle okuyun. Gereksinim duyduğunuz bilgileri bulamazsanız, amirinizden açıklamasını isteyin.

Susuz Kalmamaya Özen Gösterin

Susuz kalmak, kendinizi karamsar hissetmenize ve zihninizin bulanıklaşmasına yol açarak üretkenliğinizi düşürür. Bu nedenle su içmenin ne kadar önemli olduğunu unutmamaya özen gösterin ve her zaman yanınızda bir şişe su bulundurun.

 

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına