bilgisayar

Şehir Dışında Okumaya Hazırlanan Üniversite Öğrencilerine Tavsiyeler

Şehir Dışında Okumaya Hazırlanan Üniversite Öğrencilerine Tavsiyeler

Eğitim maratonun sonunda üniversitede tercih ettiği bölüme yerleştirilmeye hak kazanan öğrencilerin bir bölümü bugünlerde farklı bir telaş içerisinde. 

Üniversiteyi şehir dışında okuyacak olan öğrenciler, “Nerede kaldın sen? Baban seni sorup duruyor!” veya “Akşama dolma sardım. Karnını abur cuburla doyurma sakın” cümlelerini sıkça duydukları korunaklı yaşamlarını geride bırakarak, gerçek hayatla tanışmanın birinci basamağına geçmek üzere.

Yorucu bir sınav temposu sonrasında nihai hedefine ulaşmanın rahatlığını yaşayan gençlerden bazıları şu anda ailelerinden ayrı kalarak şehir dışında üniversite okumanın stresiyle başa çıkmaya çalışıyor. 

Kendi deneyimlerimize, halihazırda şehir dışında okuyan öğrencilerin tecrübelerini ekleyerek hazırladığımız yazımızda, bu yıl üniversiteye başlamanın yanı sıra şehir dışında okuyacakların geçiş dönemini kolaylaştırmaya yardımcı olacak harika tavsiyeler var!

Üniversiteyi Şehir Dışında Okuyacak Öğrencilerin Hayatlarını Kolaylaştıracak Öneriler

Evde mi kalmalı, yurtta mı? 

Mevcut KHK yurtlarının barındırabileceği öğrenci sayısı, genel toplamın küçük bir bölümünü kapsar vaziyette olduğundan, bütçeniz kısıtlıysa ve devlet yurduna kabul edilmediyseniz, maddi açıdan size uygun bir özel yurt bulmaya çalışacak ya da birkaç kişiyle paylaşacağınız bir öğrenci evinde yaşamayı seçeceksiniz demektir.

Konaklama sorununu çözecek bu iki alternatif de kendi içerisinde bazı artılar ve eksiler barındırır. 

Şayet yurtta kalacaksanız, birden fazla kişiyle aynı odayı paylaşmanın zorluklarını şimdiden kabullenmelisiniz. İhtiyaç, talep ve beklentileri sizden çok farklı bireylerle karşılaşabileceğiniz yurt ortamında,  ortaya çıkan sorunları arkadaşlarınıza durumu nazikçe izah ederek çözme yoluna gitmenizde yarar var. Sıkıntılarınız devam ederse,  yaşantınıza sorunsuz devam edebilmenizin anahtarının, yurt yönetiminin desteği olacağını bilmelisiniz. 

Yurt fikrini eleyerek kendi evinizde oturmaya karar verdiyseniz, ortalamanın altında bir eve yüksek miktarlarda kira isteyen ev sahipleri ve emlakçılara karşı dikkat olmalısınız. Ay sonunda faturalar da üst üste eklenince, cebinizde hala temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeyde para kalmasını istiyorsanız, iki veya üç odalı bir evde, birden fazla öğrenciyle yaşama fikri sizin için uygun bir seçenek olabilir. İnternette sizinle aynı sorundan mustarip öğrencilerin ev arkadaşı bulmak için verdiği ilanlara göz atabilir, kriterlerinize uyan belirli ilanların sahipleriyle yüz yüze görüştükten sonra kendinize en uygun evi seçebilirsiniz.

Gideceğiniz yer hakkında araştırma yapın

Okumak için başka bir şehre gidecekseniz, yeni adresinizin yaşam koşullarını internetten araştırarak, insanların hayat tarzı ve halkın öğrencilere yaklaşımı hakkında genel bir fikir edinmeye çalışın. 

İncelemenize, kalacak yerler arasındaki evleri, yurtları, apartları da dahil etmeniz, konaklama stratejinizi en doğru biçimde belirlemenize de yardımcı olabilir.

Yeni şehrinizi keşfedin

Eğitim hayatı süresince sadece kampüste vakit geçirmek kötü bir fikir olabilir.

Ön yargısız bakmasını bilirseniz, sokakları, müzeleri, sahilleri, doğal ve tarihi güzellikleri, kafeleri, sinemaları, tiyatroları ile her şehrin, birbirinden farklı sürprizleri barındırdığını görebilirsiniz. 

Yeni şehrinizi adım adım keşfetmeye odaklanın.

Ortama daha kolay adapte olmanızı ve çevre edinmenizi sağlayacak etkinliklere katılmaktan çekinmeyin.  

Kütüphane alışkanlığı bütçe dostudur 

Sınavlardan önceki bir hafta boyunca uğramak yerine kütüphaneye gitmeyi alışkanlık haline getirin. 

Bu sayede bütçenizi koruyarak,  ihtiyacınız olan tüm kitap ve dergileri satın almak zorunda kalmadan, sınırsız kaynağa kolayca ulaşabilirsiniz. 

Devir tasarruf devri olduğundan kütüphane fikrine şimdiden kendinizi alıştırmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Okurken çalışmak da bir seçenek olarak her zaman masada durabilir

Ailenizin maddi desteği dışında hem özel ihtiyaçlarınızı karşılamak hem de farklı bir deneyim kazanmanıza yardımcı olması bakımından kendi kazancınızı sağlamanız sizi ve ailenizi rahatlatabilir. Eğitim döneminiz başlamadan, birikimleriniz ve yetenekleriniz çerçevesinde para kazanmak için neler yapabileceğinizi gözden geçirin.

Aileniz maddi desteği yeterli düzeyde olsa dahi mümkünse eğitimini aldığınız alanda, yarı zamanlı da olsa çalışın. 

Bu sayede edineceğiniz deneyim, iş hayatına adım attığınızda, fark yaratmanızı ve rakiplerinizin önüne geçmenizi kolaylaştıracaktır. 

Öğrenim hayatınızda edineceğiniz çevrenin, hayatınız boyunca yardımınıza koşma potansiyeli yüksektir

Arkadaş çevrenizi ev, yurt ve bölüm arkadaşlarınızla sınırlamadan mümkün olduğunca geniş tutmaya odaklanın. 

Sadece belirli insanlar ve gruplarla etkileşimde olmak yerine farklı bölümlerden insanlarla iletişim kurun ve hatta sizin gibi düşünmeseler dahi iletişimlerinde saygı sınırını koruyan insanların bulunduğu değişik çevrelere girmeye gayret edin. 

Kuracağınız her yeni sosyal ilişkinin, gerektiğinde hem okulda hem de okul sonrasındaki yaşantınızda çok işinize yarayabileceğini aklınızda bulundurun. 

Yabancı dilinizi geliştirmek veya yeni bir dil öğrenmek için zamanınızı verimli kullanmaya çalışın

Üniversite mezunu olmadan önce en az bir yabancı dil öğrenmeyi ihmal etmeyin. 

Google aramalarında bile ulaşmaya çalıştığınız bilimsel konular için dilimizdeki kaynakların sınırlı olduğunu ve farklı dillerde bir bilgi denizinin tam karşınızda aktığını kolayca fark etmişsinizdir. 

Kulağa biraz üzücü gelse de sanal dünyada olduğu kadar gerçek dünyada da maalesef durum bu.

Çalışma hayatına girdiğinizde basamakları daha rahat çıkmanızı sağlayacak yabancı dil konusunu hala halletmediyseniz, üniversite dönemindeki boş zamanlarınızı bu sorununuzu ortadan kaldırmak için verimli kullanma yoluna gidebilirsiniz. 

Öğrencilere tanınan indirimlerden mümkün olduğunca çok faydalanmayı ihmal etmeyin

Hangi şehirde olursanız olun bir üniversite öğrencisi olarak, yeni hayatınızda size tanınan pek çok indirim ve finansal ayrıcalık olduğunu kolayca fark edebilirsiniz. 

Konuyla ilgili internet araması yaparak, şehir içi ulaşımdaki indirimli bilet uygulamaları, kitapçılarda, müzelerde veya lokantalardaki özel öğrenci indirimleri gibi yaşam kalitenizi yükseltirken finansal olarak bütçenizi destekleyecek indirimlerin neler olduğunu belirlemeye ve söz konusu imkanlardan en üst düzeyde yararlanmaya çalışın. 

Çok çalışarak emeğinin karşılığını alan tüm gençlerimizi tebrik ediyor ve eğitim hayatlarının kendilerine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. 

Bir sonraki yazımızda buluşuncaya dek hoşça kalın.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına