bilgisayar

Hırsızlar Tam Olarak Ne Aradıklarını Bilirler

Hırsızlar Tam Olarak Ne Aradıklarını Bilirler

Hırsızlar Tam Olarak Ne Aradıklarını Bilirler

Hırsızların çoğu girdikleri evlerde, ortalama 10 dakikalık bir zaman dilimde, kolayca taşıyabilecekleri ve hızlıca satabilecekleri değerli eşyaların peşine düşüyor.

Çevrenin dikkatini çekerek, yakalanmayı göz almaktan korkan hırsızlar, kışın boş durumdaki yazlığınız veya uzun süre ayrı kalmak zorunda kaldığınız eviniz  söz konusu olmadıkça yeni aldığınız buzdolabınız, çamaşır makineniz veya mobilyalarınız ile değerli olsalar dahi ilgilenmeyeceklerdir.

Bir evi gözlerine kestiren hırsızların çoğunun aynı davranış kalıbı içerisinde hareket ettiği, dünya çapında yapılan çeşitli araştırma ve istatistiklerle belirlenmiş durumda.

Bloğumuzun bu yazısında, yapılan çalışmaların sunduğu veriler ışığında, ev hırsızlığı söz konusu olduğunda, en çok çalınan eşyalar hakkında sizleri de bilgilendirmek istiyoruz.

İşte bir hırsızın evinize girerken bulmayı umduğu en önemli eşyaların listesi.

Hırsızların Evlerden En Çok Çaldıkları 5 Eşya

Cüzdan ve Nakit Para

Nakit, hırsızların birinci önceliğidir, çünkü istedikleri her şeyi elde etmenin en hızlı yoludur.

Kredi kartlarının da içerisinde bulunduğu cüzdanlar da aynı amaçla hırsızların hedefindedir.

Çalındığını fark edilene kadar geçen kısa sürede, kullanabilecekleri noktalara yönelebileceklerini düşünen kötü niyetli kişiler için nüfus cüzdanınız da bonus niteliği taşır.

Evinize izinsizce giren biri, içerisinde para saklayıp saklamadığınızdan emin olmak adına kullanmadığınız eski cüzdanlarınızı dahi yoklamaktan kaçınmayacaktır. Bu nedenle günlük harcamanız için ihtiyaç duyduğunuz nakit paranın üzerindeki meblağdaki tutarları muhafaza etmek adına en güvenli yerin, bankalar olduğunu unutmayın.

Mücevher ve Aksesuarlar

Değerli taşlarla süslü altın veya gümüş bilezik, yüzük, bileklik, kolye tarzı takıların yanı sıra saat benzeri aksesuarlar da hırsızlar için son derece cazip. Evde istediği miktarda para bulamayan bir hırsız adına çalınacak en değerli ikinci şey, mücevher ve aksesuarlar.

Söz konusu mücevherler olduğunda, sıklıkla yapılan en büyük yanlışın, bu tip eşyaların çorapların arasına veya çekmecelerin arkasına saklama girişimi olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktaların, hırsızlarca mutlaka kontrol edileceğinden emin olabilirsiniz.

Sürekli kullanmadığınız ve değer verdiğiniz mücevherlerinizi, güvenli bir kasada saklamanız, hırsızlıkla karşılaşmanız durumda, yaşayacağınız kaybın önüne geçecektir.

Elektronik Aletler

Dizüstü bilgisayar, cep telefonu, kamera, mp3 çalar benzeri taşıması kolay elektronik aletler hırsızların asla hayır diyemediği eşyalar arasında yer alıyor. Elden çıkarıldığında değerinin oldukça altında para eden elektronikler, maalesef kötü niyetli kişiler tarafından oldukça sevilen öğeler arasında yer alıyor.

Bu tip eşyaların çalınmasının yarattığı asıl tehlike, telefonların ve bilgisayarların çok fazla kişisel bilgi içermesi ihtimali. Bu nedenle hassas bilgilerinizi hiçbir zaman dizüstü bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda saklamamanızda yarar var.

Önemli Evraklar

Nüfus cüzdanları, pasaportlar, tapular ve finansal bilgilere ait belgeler sadece kimlik avı dolandırıcılığı açısından bile önemli olduğundan, sıkça çalınanlar listesine girmiş durumda.

Her an yanınızda olmasına gerek bulunmayan evraklarınızı, bulunması zor bir alanda saklamanız veya bir kasada bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Kötü niyetli kişilerin sebep olduğu maddi ve manevi kaybın önüne geçmek elbette ki mümkün.

Evinizi ve sevdiklerinizi tehdit eden tüm bu risklerin, gerçekleşmeden önlenebilmesi amacıyla size sunduğumuz güvenlik hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak adına lütfen tıklayın.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına