bilgisayar

Telefonunuzun Çalınması veya Kaybolması Olasılığına Karşın Hazırlıklı Olun

Telefonunuzun Çalınması veya Kaybolması Olasılığına Karşın Hazırlıklı Olun

Modern dünyada, bankacılık işlemlerinden haber takibine, eğlenceden alışverişe kadar pek çok noktada kullandığımız ve günlük yaşantımızın önemli bir parçası haline gelen mobil telefonlar, çeyrek asırdır bizimle.

Gerek alışkanlık gerek ihtiyaç sebebiyle günümüzün önemli bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarımızla, çektiğimiz fotoğraf ve videolarla hatıralarımızı, hayatımızı kolaylaştıran uygulamaları kullanabilmek için girdiğimiz kişisel bilgiler sebebiyle de adeta kimliğimizi paylaşıyoruz.

Şimdiye kadar yapılmış en kişisel bilgi işlem cihazı olan telefonlarımızı, dalgınlıkla kabin, restoran gibi noktalarda unuttuğumuzda veya dikkatsizliğimizden faydalanan bir hırsıza kaptırdığımızda hissettiğimiz panik hissi, bu yoğun paylaşım akışı ile ilintili.

Telefonlarımız, bizimle ilgili sayısız bilgiye sahip olduğundan, yanlış ellere geçtiğinde, karşılaşacağımız risklere karşı endişe etmekte elbette ki haklıyız. İletişim geçmişimiz, adres defterimiz, yazılı ve sesli mesajlarımız ve diğer önemli verilerimiz kaybolduğunda veya kötü niyetle kullanıldığında zarar görebiliriz.

Bloğumuzun bu yazısında, cep telefonunuzun kaybolması veya çalınması halinde yaşayabileceğiniz olası maddi ve manevi zararı en aza indirgeyecek önemli noktalara değindik.

Cep Telefonu Kullanıcılarının Mutlaka Alması Gereken Güvenlik Önlemleri

Telefonunuzun kaybolma ve çalınma riskine karşın istenmeyen bir tatsızlıkla karşı karşıya kalmadan önce aşağıda detaylandırdığımız başlıkları, hayata geçirmenizde büyük yarar var.

IMEI Numarasını Kolay Ulaşabileceğiniz Bir Yere Not Edin

Akıllı telefonların her biri, IMEI (Uluslararası Mobil İstasyon Ekipman Kimliği) olarak bilinen ve cihazınızı tanımlamaya yardım eden, benzersiz bir seri numarasına sahip.

15 haneli bu numara, arama ekranından * # 06 # tuşlarına basıldığında, telefon ekranında belirir.

IMEI numarası, cep telefonunuzun çalınması durumunda, izinin polis tarafından sürülmesine ve bulunması halinde cihazın mülkiyetini kolayca kanıtlamanıza yardımcı oldur.  Bu sebeple IMEI’ı gerekli olduğunda kolay ulaşabileceğiniz bir yere not etmenizde büyük yarar var.

Güçlü Bir Ekran Kilidi Kullanın

Çok basit bir öneri gibi görünse de maalesef pek çok kişi, pratik olmadığı gerekçesiyle, ekran kilidi kullanmayı tercih etmiyor.

Ancak güçlü bir ekran kilidi hem sosyal hayatınızdaki mahremiyetiniz hem de telefonunuzun çalınması durumunda, tanımadığınız kişilerin, telefonunuza erişmesini engellemek adına etkili bir araç.

Kayıp/çalıntı durumunda, kimlik hırsızlığına karşı önlem alabilmeniz için zaman kazanmanızı sağlayan cep telefonu ekran kilidini, pratik bir savunma aracı olduğu düşüncesiyle kullanmanızda yarar var.

Bu noktada belirleyeceğiniz şifreyi, büyük harf, küçük harf, sayılar ve özel karakterlerle güçlendirerek oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Ana ekran düğmesine yerleşik olan parmak izi okuyucusu pratik bir çözüm gibi görünse de parola koruması, başka önemli bir önlemi beraberinde getirmesi açısından önem taşıyor. Sınırlı sayıdaki başarısız ekran kilidi giriş denemesi sonrasında bazı telefonlar, otomatik olarak tüm kişisel verilerinizi silerek, bilgilerinize ulaşılmasını engeller.

Otomatik olarak oturum açtığınız Facebook, Instagram, Twitter ve e-posta hesaplarınız göz önüne alındığında, kimlik hırsızlarını ve dolandırıcıları, kişisel bilgilerinizden uzak tutmak için söz konusu özelliği etkinleştirmeyi lütfen ihmal etmeyin.

Uygulama Kilitlerinden Yararlanın

Uygulama kilitleri, telefonunuzdaki uygulamaları kilitleyebilmeniz ve istemediğiniz kişilerin erişimini ortadan kaldırmanız adına kullanabileceğiniz oldukça etkili araçlardır.

Telefonunuzdaki herhangi bir uygulamayı şifreyle korumanıza izin veren uygulama kilitleri, cihazınızın çalınması halinde, verilerinize erişimi ortadan kaldırarak, güvende kalmanıza yardımcı olur.

Uygulama kilitleri, telefonunuzu geri almanıza yardımcı olmasa da videoları ve resimleri gizleyebilir  ve izniniz olmadan gerçekleştirilme ihtimali olan olası aramaları kısıtlayabilir.

Cihazınızı Uzaktan Bulun

Cihazımı Bul uygulaması, çalınan telefonunuzun nerede olduğunu gördükten sonra peşine düşmenizin ötesinde gerektiğinde, telefonunuzu uzaktan devre dışı bırakmanız için son derece yararlı bir seçenek.

Uygulamayı kullanarak, telefonun yerini bulmanız ve gerekli müdahalede bulunmanız için konum izleme özelliği (GPS) önceden etkinleştirilmelidir. Aynı zamanda çalınan telefon, açık durumda ve hücresel veya Wi-Fi bağlantısına sahip olmalı.

Hırsızlar, büyük olasılıkla telefonu ilk fırsatta kapatacağından, uygulamadan yararlanmak için çok hızlı davranmanız gerekiyor.

Şayet kayıp/çalıntı durumuyla karşılaşırsanız, en kısa sürede güvenli bir cihazdan Telefonumu Bul servisine giriş yaparak, harita üzerinden cihazınızın nerede olduğunu görüntülemelisiniz.

Telefonunuzun konumu, bulunduğunuz noktanın yakınındaysa ve çevrenizde duruma müdahale edebilecek bir güvenlik görevlisi bulunuyorsa, cihazınızı çaldırarak polise, hırsızı yakalaması aşamasında yardımcı olabilirsiniz.

Cihazınızın bulunduğunuz noktadan fazlasıyla uzak bir lokasyonda olduğunu görüntülemeniz halinde ise son çare olarak telefonunuzu kilitleyebilir, verilerinizi silebilir ve bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olabilirsiniz.

Lütfen kendi güvenliğinizi tehlikeye atarak konumunu belirlediğiniz telefonunuz her ne kadar yakınınızda olursa olsun, suçluyu tek başınıza yakalama veya hırsızla yüzleşme gibi bir girişiminde bulunmayın.

Verilerinizi Düzenli Aralıklarla Yedekleyin

Telefonunuz kaybolduğunda veya çalındığında, hassas bilgilerinizi, uygulamalarınızı, fotoğraf ve videolarınızı kaybetmemek için verilerinizi düzenli olarak bir bilgisayarda yedekleyin ve yedeklemeyi güvenli bir biçimde saklayın.

Apple için iCloud ya da Microsoft OneDrive gibi operatörsüz kaynaklar, yeni telefonunuzu kullanmaya başladığınızda, herhangi bir kayıp vermeden, hayatınıza kaldığınız yerden, kolayca devam etme imkanı sunuyor.

Güvenlik bir yana, yedekleme işlemi, telefonunuzun bozulma ihtimaline karşı da verilerinizi korumanın en güvenli yolu.

Operatörünüze ve İlgili Kurumlara Ulaşmayı İhmal Etmeyin

Telefonunuz kaybolursa veya çalınırsa, olası şüpheli harcamaların önünü almak adına operatörünüzle, bankanızla ve eğer sigorta yaptırdıysanız, sigorta şirketinizle en kısa zamanda temasa geçerek, söz konusu durumu bildirin.

İlgili kurumlar ve operatörünüz, yaşadığınız durumu ne kadar erken bilirlerse, kötü niyetli kişiler tarafından, onayınız dışında gerçekleştirilebilecek hesap faaliyetlerinin ve harcamaların önünü anında keseceklerdir.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına