bilgisayar

Evinizi Riskli Hale Getiren Ev Güvenliği Hataları Nelerdir?

Evinizi Riskli Hale Getiren Ev Güvenliği Hataları Nelerdir?

Bir hırsızlık veya yaşam alanı ihlali ile karşılaştığımızda “Nasıl içeri girdiler?” diye düşünmek yerine sakin kafayla “Bu durumu önlemek için ne yapabilirdim?” veya “Neyi gözden kaçırdım?” gibi sorulara yoğunlaştığımızda çoğu zaman, yanlış alışkanlıklarımızı tekrarlayarak tehlikeyi evimize kendimizin davet ettiğini fark ederiz. 

Oysa güvenliğin tüm olağan unsurlarına gerçekten dikkat edersek evimizde huzurlu ve güvende hissetmemiz için hiçbir neden yok. 

Gelin hep birlikte, kötü niyetli kişilerin evimize girmelerini engellemek için alışkanlıklarımızı değiştirerek kolayca düzeltilebileceğimiz, en çok tekrarlanan ev güvenliği hatalarına yakından bakalım. 

Sizi ve Ailenizi Riske Atabilecek Sekiz Ev Güvenliği Hatası

 1. Pencerelerin Hemen Önünde Geniş Bitki Örtüsüne Sahip Olmak
  Bahçenizdeki çalıların ve/veya ağaçların pencerelerinizi kapatmasına izin vermeniz, davetsiz misafirlerin kendilerini gizlemeleri için uygun ortama sahip olmalarına fırsat verebilir. Bu nedenle peyzaj konusundaki tercihlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Dış mekân bitkilerinizi düzenli aralıklarla kısaltmanız, evinizi kötü niyetli kişiler açısından daha az davetkar kılacaktır. 
 2. Para ve Değerli Eşyaları Görünür Yerlerde Bırakmak
  Suçlular, giriş yapmaya çalışmadan önce genellikle bir konutu birden fazla kez ziyaret ederek bilgi toplarlar. Panjurlarınız veya perdeleriz açıkken dizüstü bilgisayar, mücevher veya tablet benzeri değerli eşyalarınızı veya paranızı dışarıdan kolayca görünecek biçimde açıkta bırakmayın. Hırsızları cesaretlendirmemek adına panjurlarınızı ve perdelerinizi kapalı tutmaya dikkat edin. Paranızı ve pahalı eşyalarınızı kat pencerelerinden görünmemeleri için uygun noktalarda muhafaza etmeye özen gösterin.  
 3. Gündüzleri Kapıları Kilitlememek
  Hırsızların sadece geceleri ortaya çıkacağı yanılgısıyla gündüzleri kapınızı kilitlemeden evden ayrılmaktan kaçının. Bina sakinlerinin okulda veya işte olduğunu varsaydıklarından, evleri yalnızca gündüzleri hedef alan birçok hırsızın olduğu biliniyor.  Bu nedenle günün hangi saati olursa olsun dışarıya çıkmadan önce dış kapınızı kilitlemeyi ihmal etmeyin. ​
 4. Güvenlik Sistemini Kurmayı İhmal Etmek
  Birçok kullanıcı, bir alarm sistemine sahip olduktan sonra hiçbir şey yapmadan güvende olacağına inanır.
  ​Evet, bir ev güvenlik sistemi edinmek, suçluları yaşam alanından uzak tutmanın harika bir yolu olsa da sadece düzgün işleyen yani devrede olan bir alarm sisteminin izinsiz girişleri engelleyebileceği unutulmamalıdır. Kısa süreli bir market alışverişi veya yan komşu ziyareti için de olsa alarm sistemini kurmadan evinizden ayrılmanız, istenmeyen tatsız sürprizlerle karşılaşmanıza zemin hazırlayabilir. Evinizi güvende tutabilmek için dışarıya çıkmadan önce mutlaka sistemi aktif hale getirdiğinizden emin olun. 
 5. Sosyal Medya Paylaşımlarının Çok Fazla Kişisel Bilgi İçermesi
  Sosyal medya paylaşımlarımızın niteliği, güvenliğimizle doğrudan bağlantılı olabilir. ​
  Tatildeyken veya dostlarınızla dışarıda kutlama yaparken eş zamanlı olarak yaptığınız paylaşımlar, ne kadar eğlendiğinizin yanı sıra, kötü niyetli kişiler açısından, evinizin bir süre boş kalacağının da habercisidir. 
  ​Mümkün olduğunda, seyahatiniz veya sosyal aktiviteniz bittiğinde fotoğraflarınızı yayınlamanız, alan güvenliğini koruyabilmeniz açısından her zaman daha doğru bir tercih olacaktır.  Eve geri dönene kadar güzel anlarınıza dair bilgileri gizli tutun ve dönüş yaptıktan sonra resimlerinizi çevrimiçi olarak yayınlayın.
 6. Pahalı Eşyaların Ambalajlarını Çöp Kutusunun Yanına Bırakmak
  Dizüstü bilgisayar, televizyon, ses sistemi veya tablet gibi pahalı eşyaların ambalajlarını çöp kutunuzun yanına koyarsanız, bu eşyaları yeni satın aldığınızı doğrudan hırsızlara bildirmiş olursunuz.
  Suçluları kendinizden uzak tutmak için pahalı eşyalara ait ambalajları, çöp kutusunun içine veya geri dönüşüm kutusuna sığacak şekilde kestikten sonra atmaya özen gösterin. 
 7. Dış Mekânı Yeteri Kadar Aydınlatmamak
  Evde değilken, hırsızlığı önlemek adına içerideki bir ışığı açık bırakanlarımızın sayısı oldukça fazla olsa da bu basit önlemi almaktan kaçınanlarımız, davetsiz misafirlerin karanlıktan faydalanarak kolayca suç işlemelerine yardımcı olduğunun farkında değil. Oysaki, evinizin çevresine kapı girişi, bahçe ve garaj girişi de dahil olmakla birlikte dış mekânda harekete duyarlı ışıklar kullanarak, potansiyel bir suçlunun mülkünüze girmesini engelleyebilirsiniz.
 8. Postaların Birikmesine İzin Vermek
  Davetsiz misafirlerin, bir evin boş olduğunu öğrenmelerinin en yaygın yollarından biri de bir süredir alınmayan postaların varlığıdır. Kısa süreli bir kontrol sonucunda postanızın birkaç gündür alınmadığını fark etmeleri sonucunda eylemlerini planlama yoluna gidebilirler. Bir süreliğine evinizde olamayacaksanız, kötü niyetli kişilere fırsat vermemek adına, posta hizmetinizi geçici olarak askıya alabilir veya siz yokken güvenilir bir komşunuzdan gelen postalarınızı sizin için almasını isteyebilirsiniz. 
  ​​Sonuç olarak, her gün birçok kişi yukarıda bahsedilen güvenlik hatalarını yaparak farkında olmadan yaşam alanlarını riskli hale getirmeye devam ediyor. Neyse ki, güvenlik konusunda her zaman dikkatli davranarak evinizi kolayca güvende tutabilir veya daha profesyonel bir koruma için size en uygun alarm sistemini birlikte belirleyebileceğiniz Tepe Güvenlik müşteri hizmetlerimizi arayarak müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz. 
Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına