bilgisayar

Ev Wi-Fi Ağı Güvenliği ile Gizliliğinizi Koruyun

Ev Wi-Fi Ağı Güvenliği ile Gizliliğinizi Koruyun

​Tüm aileye internet erişimi sağlamak için bir Wi-Fi yönlendiricisi olan herkes, sıklıkla eve gelen misafirlerinin, akıllı telefonlarında bir şeyi kontrol edebilmek veya bulutta saklanan tatil fotoğraflarını gösterebilmek için parola isteğiyle karşı karşıya kalmıştır. Söz konusu durumda, iyi niyetle paylaşılan şifreler, istenmeyen sonuçlar doğuran büyük sıkıntılara yol açma tehlikesi taşır.

Fiziksel ağların aksine, wifi sistemleri evinizin duvarlarının ötesine uzanabilir. Erişim şifresi yayıldığında, ev ağınıza kimlerin erişebileceğini kontrol etmek oldukça zordur. Bu nedenle, yazımızda sizi davetsiz misafirlerden, meraklılardan ve internet hırsızlarından korumak için izleyebileceğiniz güvenlik adımlarıyla birlikte yapabileceğiniz basit değişikliklere yer verdik. 
İşte detaylar!
Wi-Fi Güvenliğini Arttırmanın Yolları
 • Dışarıdan erişimin önünü kesmek adına ek bir koruma katmanı sağlayan güvenilir antivirüs, casus yazılım önleme ve güvenlik duvarı yazılımı kullanmaya özen gösterin.
 • Açtığınız tüm e-postaların bildiğiniz ve güvendiğiniz kaynaklardan geldiğinden emin olun.
 • Yalnızca güvenli web sitelerden içerik indirin.
 • Kimlik avı dolandırıcılarını ağınızdan ve cihazlarınızdan uzak tutmak için güvenli tarayıcılar kullanın.
 • Ev İnternet ağınız hakkında endişeleriniz varsa, zaman kaybetmeden kablosuz internet sağlayıcınızla iletişime geçin.

Wi-Fi Kurarken Varsayılan Ayarlar Değiştirmeli

Varsayılan şifreler tahmin edilmesi kolay olduğu için kolayca kırılır. İnternetiniz kurulduktan sonra kablosuz ağ bağlantısının kimliği olan Wi-Fi ağ sisteminin adını (SSID) ve yönlendirici şifresini değiştirin.  Güvenliği artırmak için parolanızı belirlerken uzun, karmaşık bir sayı ve simge dizisi seçmeye özen gösterin. 

Bağlı Cihazlar Nasıl Koruma Atına Alınır?

Bağlı cihazlarınız, siber suçluların bilgilerinizi Wi-Fi erişim yoluyla çalmasına fırsat verebilir. Bu riski ortadan kaldıracak siber güvenlik adımları ise şöyle:

 • Güvenliği göz önünde bulunduran ürünler satın alın.
  Herhangi bir satın alma yapmadan önce, ürünlerin ağ iletişimlerini şifreleyebildiğinden, parola korumasını etkinleştirebildiğinden ve düzenli güncellemeler yayınlayabildiğinden emin olun.​
 • Bağlı cihazlar için ikincil bir ağ kullanın.
  IoT cihazlarını birincil veri ağınızdan izole etmek için ayrı bir Wi-Fi ağı kullanın. Bu şekilde, varsa güvenlik açıklarına maruz kalma olasılığınız azalacaktır.
 • Cihazlarınızı profesyonelce kullanın .
  Güvenilir satıcıları ve sertifikalı ürünleri tercih etmeniz, sahip olduğunuz cihazları güvende tutacaktır. ​
 • Cihazlarınızın bakımını ve gerekli güncellemeleri düzenli olarak yapın. 
  Bilgisayar korsanları, özellikle ürün yazılımı söz konusu olduğunda, her zaman ağ kusurlarından yararlanmaya çalışır.  Güncellenen cihazların hacklenmesi daha zordur çünkü değişen yazılımlar olası cihaz güvenlik açıklarını ortadan kaldırır. Bu nedende siber güvenliğinizi koruyabilmeniz açısından gerekli bakımları yapmanız ve önerilen güncelleri düzenli olarak takip etmeniz kritik öneme sahiptir.
Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına