bilgisayar

Çocuklara Ev Güvenliği Hakkında Ne Öğretilmeli?

Çocuklara Ev Güvenliği Hakkında Ne Öğretilmeli?

Ebeveynler olarak, genellikle maruz kalabilecekleri tehlikelerden korkarak, çocuğumuzun evde mümkün olduğunca tehlikelerden uzakta ve güvende kalmasını isteriz. Ancak, yaş almaya başladıkça, daha aktif, bağımsız ve çevrelerindeki dünyayı keşfetmeye hevesli hale gelmeleri ile hayat onlar için daha riskli hale gelir. Küçük çocuklara güvenlik adımlarını öğretmek biz yetişkinlerin sorumluluğudur. Bu nedenle, yazımızda sizin için biraz planlama ve öngörü ile çocuğunuzun evde güvende kalmasını sağlayacak önerilere yer verdik.

112'nin Amacı

Acil bir durumla karşı karşıya kaldığında, yanında siz olmasanız dahi kendisine yardım etmesi gereken yetkili bir kurum olduğu gerçeğini çocuğunuza anlatın. Yalnız olduğunda ya da kendisini tehlikede hissettiği bir durumla karşılaştığında, 112’yi aradığı takdirde yetkililerin en kısa sürede kendisine ulaşacağını ve yardımcı olacağını söyleyin. Yetkilileri gereksiz yere meşgul etmemesi adına acil yardım hattını arayabileceği olayların detaylı bir listesini çıkartın ve örneklerle açıklayarak hangi durumlarda 112’yi arayabileceğini bilmesini sağlayın. Görüştüğü yetkililerin bazen yangında olduğu gibi evden çıkmasını veya eve zorla girme vakasıyla karşı karşıya kalması halinde olduğu yerde kalmasını isteyebileceklerini açıklayın. Adını, yaşını, adresini ve sorunun ne olduğuna dair genel bir açıklama dahil olmak üzere kendisine ne sorulabileceğini bilmesi için oyun yoluyla farklı durum senaryoları oluşturarak kendi aranızda hayali acil durum aramaları yapın.

Kilitlerin ve Alarm Ayarlarının Önemi

Kaç yaşında olursa olsun çocuğunuza evdeyken kapıları ve pencereleri kilitlemesinin neden önemli olduğunu anlatın. Şayet bir alarm sistemine sahipseniz, sistemin nasıl çalıştığı öğretin, böylece ihtiyaç halinde kolayca devreye sokabilir veya devre dışı bırakabilir. Bir alarm sistemi parolanız varsa, çocuğunuza parolanın bir başkasıyla paylaşılmaması gerektiğini ve asla bir yere yazılmaması gerektiğini öğretin.

Kapıdaki Yabancılar

Yaşı kaç olursa olsun tüm çocuklar, kapıya gelen kimselerin iyi niyetli olmayabileceği konusunda yeterince bilinçlendirilmelidir. Bu sebeple çocuğunuza, zil çaldığında bir yetişkinden kapıyı açmasını istemesini ve aile dışından kimsenin evinize izinsiz girmesine izin vermemesi gerektiğini hatırlatın.

Sosyal Medya

Çocuğunuzu, herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden yaptığı iyi niyetli paylaşımların niteliğinin ne gibi tehlikelere yol açabileceği noktasında yeterince bilgilendirin.  Evinizin rahatça göründüğü detaylı fotoğrafların veya ufukta görünen veya halihazırda yapılan tatil paylaşımlarının kötü niyetli kişilerce nasıl kullanılabileceğini açıklayarak sosyal medyalarına ne paylaştığının farkında olmasını sağlayın.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına