bilgisayar

Doğal Gaz Tasarrufu için Yapılacak 5 Önemli Kriter

Doğal Gaz Tasarrufu için Yapılacak 5 Önemli Kriter

Hepimiz yoğun geçen bir iş günümüz sona erdiğinde, sıcacık evimizde vakit geçirip günümüzün geri kalan zamanında keyifli ve konforlu olmak isteriz. Kış mevsiminin bizim için en özel yanlarından biri de evde geçirilen zamanlardır. Keyfimizin yerinde olduğu bu zamanlarda aklımızı kurcalayan birkaç problem tadımızı kaçırabilir. Hepimizi düşündüren bu sorunlardan biri de doğal gaz faturasının ne denli cebimizi yakacağı… Kötü düşüncelerimizi biraz olsun uzaklaştırmak istiyorsak aşağıda yer alan 5 maddeyi dikkate alalım.

 

1-Binanıza Dış Cephe Yalıtımı Yaptırın

 

Oturduğunuz bina yeni ise evinizin dış cephesine mantolama yapılmış olma ihtimali yüksektir. Binanız eski ve ısı yalıtımı yapılmamış ise enerji tasarrufu yapmanız oldukça zor olacaktır. Mantolama yapılmamış binalarda ısıyı muhafaza etmek düşündüğünüzden de zor olabilir.

Dış cephe yalıtımı yalnızca kış ayı için avantaj sağlayan bir yöntem değildir. Yazın kavurucu sıcaklarından da binanızı aynı şekilde korumaktadır. İlave olarak kapı ve pencerelerinizden hava girmesini engellemek için hava akışını engelleyen kapı-pencere bantlarından kullanın.

 

2-Radyatörleriniz ve Eşyalarınızın Mesafesine Dikkat Edin

 

Radyatörünüzden tam verim almak için perdelerinizin boyunu radyatörünüzün boyunu geçmeyecek şekilde kullanın. Sıkça yapılan bir başka hata ise koltukların radyatörle arasında mesafe olmamasıdır. Radyatörlerinizi olabildiğince eşyalardan uzakta tutun.

 

3-Isı Yalıtım Levhaları Kullanın

 

Isı kaybının en çok olduğu yerlerden biri de radyatörlerin arkasındaki duvar boşluklarıdır. Bu duvar boşluklarına herhangi bir yapı marketten satın aldığınız ısı yalıtım levhalarını yerleştirin. Isıyı geldiği yöne yansıtan bu levhalar sayesinde ortam ısısı korunacaktır.

 

4-Kombinizin Isı Ayarlarını Sürekli Değiştirmeyin

 

Bu yanlış bilgiye birçok aile maruz kalmıştır. Asılsız olan bu bilginin tasarruftan çok zarara uğrattığını söyleyebiliriz. Devir ile çalışan kombiniz, derecesi değiştiğinde veya tamamen kapatıldığında daha fazla enerji kullanarak yeniden çalışmaya başlar. Kombinizi sabit bir dereceye ayarlayın ve bu ayarı koruyun. 

 

5-Oda Isıları Arasındaki Farkı Koruyun 

 

Odalar arasında net bir ısı farkı olduğunda, evin genel ısısını korumak daha da zorlaşır. Bu sebeple odalar arası ısı derecesini ortalama bir seviyede tutun. Genellikle çocuklu aileler çocuk odasının daha sıcak olmasını isterler. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise termostatik vana kullanmaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına