bilgisayar

Yeni tip koronavirüse karşı Dünya Sağlık Örgütü’nün temel koruyucu önlemlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Yeni tip koronavirüse karşı Dünya Sağlık Örgütü’nün temel koruyucu önlemlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Dünya COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek adına kabuğuna çekilirken, enfekte olma korkusu yaşayan büyük çoğunluk, küresel, ulusal ve yerel halk sağlığı otoritelerinden gözlerini ayırmadan, açıklanan en güncel tedbirleri takip etmeye çalışıyor.

İlk günden bu yana COVID-19 ile mücadele kapsamında, herkesi en doğru bilgiyle buluşturma çabasındaki DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), tüm dünyanın salgından korunmasına rehberlik ediyor.

Sağlıkla ilgili en ciddi bilgi kaynaklarından biri olarak kabul edilen kuruluş, pandemi karşısında sıraladığı tedbirlerini, ortaya çıkan yeni bilimsel bulgulara dayanarak düzenli olarak güncelleyerek mücadeleye katkı sunmasının yanı sıra, önerilerine neden uymamız gerektiğini de oldukça yalın bir biçimde açıklıyor.

Bu gergin süreçte, doğru adımları atmamıza öncülük eden DSÖ’nün, virüsten korunmamız adına yaptığı en güncel açıklamalarına, gelin hep birlikte biraz daha yakından bakalım.

Nedenleriyle Birlikte Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19 Salgınından Korunmamız için Önerileri

Ellerinizi sık sık yıkayın.

Ellerinizi düzenli olarak sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı bir el dezenfektanı ile ovarak temizleyin.

Neden? Elleri sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı bir el dezenfektanı ile ovarak temizlemek,  herhangi bir zemine temas ettiğinizde ellerinize bulaşan virüsleri öldürerek yayılmasını engeller.

Kendinizle öksüren veya hapşıran kişiler arasında en az 1 metre mesafe bırakın.

Neden? Birisi öksürdüğünde veya hapşırdığında, burnundan ve ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Hastalığı olan birine, öksürdüğünde ve hapşırdığında çok yakın mesafedeyseniz, hasta kişinin saçtığı damlacıkları nefes yoluyla kolayca vücudunuza alarak, enfekte olabilirsiniz.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının.

Neden? Gün içerisinde sürekli olarak birçok yüzeyle temas ederek kirlenen eller, doğru biçimde temizlenmediği takdirde virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza kolayca taşıyarak hastalanmanıza yol açar.

Hapşırdığınızda ve öksürdüğünüzde ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendil ve dirsek içiniz ile kapatarak gerekli solunum hijyenini koruyun.

Neden? Gün içerisinde iyi bir solunum hijyeni uygulayarak hem kendinizi hem de çevrenizdeki kişileri soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden koruyabilirsiniz. Bu nedenle öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızdan ve burnunuzdan yaydığınız damlacıklar sebebiyle başkalarının virüslü dokuyla temas etmesini önlemek adına ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendil veya dirsek içinizle kapatın. Bir kere kullandıktan sonra kağıt mendilinizi hemen kapalı çöp kutusuna atın.

Ateş, öksürük ve nefes almada ciddi ölçüde zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın.

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes almada güçlük gibi şikayetler sebebiyle ciddi ölçüde zorluk yaşıyorsanız, mutlaka tıbbi yardım alın. İlk adım olarak, hastaneye gitmeden önce ulusal sağlık operatörünü arayarak durumunuzu anlatın ve yetkililerden gelen talimatları dikkatlice izleyin.

Bu tedbir ile ilgili olarak, ülkemizde Sağlık Bakanlığı Corona Danışma Hattının, “Alo 184” üzerinden hizmet vermeye başladığını da belirtmemizde yarar var.

Neden? Ulusal ve yerel yetkililer, bölgenizdeki toplumsal sağlık durumu hakkında en güncel bilgiye sahiptir. Şikayetleriniz nedeniyle tıbbi yardım talebiyle acil çağrı merkezini önceden arayarak,  ambulans yönlendirme, hasta nakli, veri kaydı ve uygun sağlık kuruluşuna yönlendirme süreçlerini etkin biçimde yürütmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı ilgili tedbirler en hızlı ve doğru biçimde alınarak, toplum sağlığı koruma altına alınmış olur.

Güncel gelişmelerden haberdar olun ve yetkililer tarafından verilen tavsiyelere uyun.

COVID-19 hakkındaki son gelişmelerden haberdar olun. Kendinizi ve başkalarını COVID-19'dan nasıl koruyacağınız konusunda doktorunuz, ulusal ve yerel halk sağlık otoriteleri  tarafından verilen tavsiyelere uyun.

Neden? Doktorlar, ulusal ve yerel yetkililer, COVID-19'un bölgenize yayılıp yayılmadığına dair en güncel bilgilere sahiptirler. Bu nedenle kendinizi korumanız adına ne yapmanız gerektiği konusunda en doğru tavsiyelere bu noktalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

 COVID-19'un yayıldığı alanları son 14 gün içerisinde veya yakın zamanda ziyaret etmiş kişiler için koruma önlemleri nelerdir?

  • Yukarıda belirtilen yönergeleri izleyin.
  • İyileşmeye başlarsanız bile baş ağrısı ve burun akıntısı gibi hafif semptomların tümü geçene kadar evde kalın. 

Neden? Başkalarıyla temastan kaçınmanız ve zorunlu haller dışında hastaneleri ziyaret etmemeye özen göstermeniz, sağlık kuruluşlarının COVID-19 ve olası diğer virüslerle mücadele ederken,  daha etkili çalışmasına katkı sunacaktır.

  • Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, söz konusu durumun, solunum yolu enfeksiyonundan veya diğer ciddi kronik rahatsızlıklarınızdan kaynaklanabilme ihtimaline karşın derhal tıbbi yardım alın. Enfekte olduğunuza dair ciddi kuşkulara sahipseniz, sağlık kurumlarına gitmeden önce acil çağrı merkezini arayın ve yetkililerden gelen yönlendirmeleri takip edin.

Neden?  Hastaneye korona şüphesiyle gitmeden önce acil çağrı merkezini arayarak yetkililere durumunuzla ilgili bilgi vermeniz, uzmanların sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirerek, yetkililere COVID-19 ve diğer virüslerin olası yayılımını sınırlandırma noktasında yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına