bilgisayar

Bayram Tatilinizi En Güzel Anılarınız Arasına Ekleyebilirsiniz

Bayram Tatilinizi En Güzel Anılarınız Arasına Ekleyebilirsiniz

Bloğumuzun bu yazısı, sabırsızlıkla beklenen bayram tatilinde, ansızın kendini gösteren kötü hava koşulları, güneş yanığı, böcek ısırığı, ters akıntı benzeri tatsız durumlar ile karşılaşsanız bile güneşin, denizin, kumun ve yeşilin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz fikir ve önerilerle dolu.

Hayal ettiğiniz o harika tatilin, minik aksaklıklar sebebi ile kabusa dönmemesi, ciddi tehlikeleri kötü sonuçlar doğurmadan ustaca atlatmanız ve günlerinizi hem daha güvenli hem daha eğlenceli geçirmeniz adına aşağıda sıraladığımız önerilerimizin, harika zaman geçirmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Tüm dostlarımızın bayramını kutluyor, mutluluk ve huzur dolu bir tatil geçirmeleri temennisi ile yazımızın detaylarına geçiyoruz.

Plaj Tatili için Doğru Sahili Seçin

Konaklamanızda, ne tür bir deneyim yaşamak istediğinize karar verecek olan sizsiniz. Tatilinizi planlarken canlı kalabalıklar ile iç içe olmak veya dalgaların sesi eşliğinde huzur bulmak arasında seçim yaparken, ruhunuzun ve bedeninizin ihtiyaçlarını kulak verin. Kuşkusuz küçük çocuklar ile seyahat edip etmediğiniz de söz konusu tercihte belirleyici olacaktır. Sahilde vakit geçirmeyi seviyorsanız, keyif alacağınız türden bir plaj bulmak için araştırmanızı tüm kriterleri göz önünde bulundurarak yapın.

Güzel bir plaj tatili için ilk önceliğinizin, kendinizin ve sevdiklerinizin can güvenliğini korumak olduğunu lütfen göz ardı etmeyin. Amerika’da yapılan istatistikler boğulma ihtimalinin, cankurtaran koruması olmayan bir plajda, cankurtaran olan bir noktaya oranla yaklaşık beş katı daha fazla olduğunu gösteriyor. En az bir tane iyi eğitimli cankurtaranın görevde olduğu plajlarda tatil yapmaya özen gösterin.

Çeken Akıntıyı Nasıl Tespit Edeceğinizi Öğrenin

Dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlü olan, Karadeniz sahillerinde daha sık olmakla birlikte rüzgarlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülen çeken akıntıyı nasıl tespit edeceğinizi öğrenin. 

Söz konusu sinsi tehdit; denizin belli bir bölgesinde su rengi farklılık gösteriyorsa, deniz yüzeyince karışık ilerleyen su görüntüsü bulunuyorsa, açıklara doğru düzenli biçimde ilerleyen köpükler varsa, kıyıya gelen dalgalarda düzensizlik bulunuyorsa yüzücülerin can güvenliğini tehlikeye sokar.

Şayet akıntıya yakalanırsanız, çeken akıntı sizi dibe çekmeden sahilden açığa doğru sürükleyecektir. Bu durumda, lütfen panik yapmayın ve akıntıya karşı savaşmayın. Bir süre akıntının sizi götürmesine izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Ellerinizi sallayarak ve bağırarak yardım isteyin.

Benzer durumda kalan birini görürseniz, cankurtarandan yardım isteyin veya hemen yetkilere telefon ile ulaşın. Kişiyi asla kendiniz kurtarmaya çalışmayın.

Tatilinizi Acı Bir Deneyime Dönüştürebilecek Tatsızlıklar için Hazırlıklı Olun

Güneş yanığı, böcek sokması, ayak kesilmesi, adale tutulması gibi sağlık sorunları ile karşılaşmanız, tatilinizin acı içerisinde geçmesine sebep olacaktır. Söz konusu durumlar için gerekli önlemi almanız, kalan günlerinizi keyifli bir biçimde tamamlamanıza yardımcı olur.

Cildinizi Koruyun

Çoğumuz tatilden bronz ten ile dönmek isteriz. Ancak uzun saatler boyunca farkında olmadan güneşe maruz kalmak, tatilinizi mahvedebilir. Doğru tedbiri aldığınız takdirde göz kamaştırıcı bir bronzluktan vazgeçmeniz gerekmez. 

Güneş ışınlarının cildimize verdiği zararın, birkaç günlük sızının çok ötesinde cilt kanserine kadar giden bir tehdit taşıdığını kuşkusuz hepimiz biliyoruz. Bu nedenle güneş kreminizi seçerken; yüksek miktarda güneş̧ ışınlarını süzen UVA ve UVB filtreleri içermesine, yüksek SPF'li ve suya dayanıklı bir güneş koruyucu olmasına lütfen dikkat edin. Dudaklarınıza jel bazlı dudak güneş kremi göz çevresine ise stick tarzında bir güneş koruyucu kullanmanız yerinde olacaktır.

Güneşe maruz kalmadan, ürün içeriğine göre en az 1 saat önce güneş koruyucu uygulayın ve 2 ile 4 saat arasında işlemi mutlaka tekrarlayın.

Gün içerisinde şapka, şemsiye ve uzun kollu giyeceklerden yardım almayı, söz konusu yanıkların oluşma ihtimaline karşı ise yanınızda kolay hareket etmenizi ve daha az acı çekmenizi sağlayacak, olabildiğince bol kıyafetler bulundurmayın ihmal etmeyin.

Güneşe maruziyet sonrasında cildinizde hafif bir kızarıklık meydana gelmişse, soğuk kompres uygulamanız, epitelizan kremler ve nemlendiriciler kullanılmanız gerekir. Kızarıklıklarınız yoğunsa veya cildinizde su toplaması gibi reaksiyonlar varsa, mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünün.

Gözleriniz için Önlem Alın

Güneşlenirken veya doğada vakit geçirirken gözlerimiz de tıpkı tenimiz gibi risk altındadır. Cildimiz için bunca tehlike arz eden güneş ışınlarının, gözlerimiz de tehdit ettiği gerçeğinden kaçamayız.

Yüksek doz UV ışığı, gözde basit kızarıklardan kornea üzerinde damarsal tümör oluşumuna, katarakttan retinada hasara varıncaya kadar pek çok rahatsızlığa yol açabiliyor. Yaz aylarında diğer aylara oranla 3 kat daha fazla olan UVA ve UVB radyasyonu, özellikle plajda, denizde, yüksek rakımlı yerlerde ve ışık hassasiyetini arttıran ilaçların kullanıldığı durumlarda, güneş gözlüğü kullanılmasını zorunlu kılıyor.

Güvenilir optik mağazalarından alınan, CE işareti taşıyan, ışığı bloke etme gücüne sahip, UV400 ve UV600 UV ışınlarına karşı koruma sağlayan, göz çevresini saran sertifikalı güneş gözlüklerini tercih etmeniz göz sağlığınızı korumak adına alabileceğiniz, en sağlam önlem olacaktır.

Böcek Isırıkları Canınızı Sıkabilir

Hiçbir şey kaşıntılı böcek ısırıklarından veya ayak kesiklerinden daha hızlı biçimde tatilinizi mahvedemez.

Zehirsiz böcek ısırıkları, böceklerin tükürükleri ve kan emmeleri için salgıladıkları pıhtı önleyici maddelere karşı vücudumuzun gösterdiği kaşıntı, kızarıklık, kabarma gibi alerjik reaksiyonlara neden olur. Parfüm ve deodorant gibi güçlü kokular böceklerin ilgisini çeker.

Bitmek bilmeyen ve şiddeti giderek artan bu reaksiyonları baştan önlemek adına böcek kovucu losyonlar ve kremler kullanabilirsiniz.

Deniz canlılarının sokması durumunda ise sanılanın aksine buz uygulanmaz. Bunun yerine bölge hareket ettirilmeden varsa batan diken çıkartılır ve sıcak uygulama yapılır.

Arı sokması halinde yaralı bölge yıkandıktan sonra derinin üzerinden görülen bir iğne varsa, dikkatlice çıkarılır ve soğuk uygulama yapılır. 

Akrep ve yılan sokması durumunda, hareket etmeden yarayı soğuk su ile yıkayın ve lütfen mümkün olan en kısa zamanda bir hastaneye ulaşarak, tıbbi yardım alın.

Tüm bu aksiliklere karşın yanınıza alabileceğiniz küçük bir ilk yardım çantası işinize oldukça yarayacaktır. Ciddi müdahale gerektirmeyen durumlarda çantanızda; elastik bandaj, steril gazlı bez, iyodin solüsyon, antibiyotikli merhem ve eğer varsa alerji haplarınızı bulundurmanız, kalan günlerinizi en az acı ile geçirmenize yardımcı olacaktır. Seyahate çıkmadan önce çantada bulunan tüm içeriğin son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinizden ve son kullanma tarihlerine yakın olan öğeleri değiştirdiğinizden emin olun.

Deniz Kabukları ve Kırık Camlar Kesiklere Neden Olabilir

Denizde ve plajda vakit geçirirken, ayaklarımız en savunmasız noktalarımızdır. Deniz tabanına bastığımızda veya plajda bir gezinti yapmak istediğimizde, kırık deniz kabukları ve camlar ayaklarımızın kesilmesine sebep olabilir. Gününüzü acı içerisinde ve sekerek geçirmek istemiyorsanız, yanınıza alacağınız ve tabanınızın zeminle bağlantısını kesecek özelliklere sahip bir sandalet veya deniz ayakkabısı, valizine koymanız gereken, öncelikli eşyalar arasında yer almalı.  Deniz içerisindeki ve dışındaki yaralanmaları önlemek adına ayağınıza iyi oturan, kaygan yüzeyleri sıkıca kavranan ve yeterince kalın tabanlı modelleri seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Müdahale Edemeyeceğiniz Durumların Tatilinizi Etkilemesine İzin Vermeyin

Tüm önlemleri alsanız da bazen işler kontrolünüzden çıkabilir.

Ansızın bozan hava şartları veya bir sağlık sorunu ile karşılaşmanız halinde kuşkusuz moraliniz bozulacaktır. Ancak tatile çıkmadan önce yapacağınız hazırlık kısmına bu ihtimali de eklediyseniz, kalan günlerinizi de keyif içerisinde geçirme şansına sahip olacağınıza eminiz.

Gezi öncesi planlamanıza olumsuzluklar nedeni ile kapalı mekanda vakit geçirme ihtimaline karşı yanınıza alacağınız ve grup halinde oynanan taşınabilir seyahat oyunlarını dahil etmeniz, eğlenceyi ıskalamamanız adına yararlı olacaktır. Yanınızda götüreceğiniz 2 deste kart bile herhangi bir nedenden ötürü içeride sıkışıp kaldığınızda, gününüze keyif katabilir.

Yaralanma gibi bir talihsizlik yaşayan iyi bir okuyucu iseniz, yanınızda götürdüğünüz kitapların yetmemesi halinde sesli kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Şezlongdan sadece güneşlenirken yararlanacağınızı düşünenlerdenseniz, yanıldığınızı söyleyebiliriz.  Gece sahilde şezlongunuza uzanarak, dalgaların sesi ve sevdiğiniz içecek eşliğinde yıldızların tadını çıkarabilir, sevdikleriniz ile bu eşsiz ortamda, unutulmaz sohbetler yapabilirsiniz.

Yüzmenize engel olan bir sağlık durumu ile karşılaşmanız da deniz yatağınız ile keyif yapmanıza engel teşkil etmeyecektir. Hala güneşin tadını çıkarma şansına sahip olduğunuzu hatırlatmak istiyoruz.

En sevdiğiniz parçalardan oluşan bir müzik listesine sahip olmanız da otel odanızın penceresinden veya balkonundan yağmurlu havanın tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. 

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına