bilgisayar

COVID-19 Çevrim İçi Alışveriş Davranışımızı Dönüştürmeye Devam Ediyor

COVID-19 Çevrim İçi Alışveriş Davranışımızı Dönüştürmeye Devam Ediyor

2020 yılının belirleyici olaylarının başında gelen Covid-19 pandemisi, alışveriş davranışımız üzerinde uzun yıllar sürecek kalıcı etkiler ortaya çıkarmış gibi duruyor. 

Salgının başlangıç aşamasında yaşadığımız belirsizlik dönemi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de e-ticaret hacminin önemli ölçüde büyümesine yol açtı. 

Satın alma alışkanlığımızdaki söz konusu hızlı dönüşümü, kendi yaşantımızdan yola çıkarak ve çevremizin alışveriş biçimi tercihlerini gözlemleyerek kolayca fark etmemiz mümkün. 

Stok yapmak için salgının ilk günlerinde yaşanan panik satın alımları şimdilik son bulsa da insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlar sağlığımız için tehdit oluşturmaya devam ettiğinden, önemli bir bölümümüz ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılamayı sürdürüyor. 

Pandemi Sürecinde Çevrim İçi Sipariş Vermek Güvenli mi?

COVID-19'un ne kadar bulaşıcı olduğunun önemli ölçüde netleşmesi sonucunda yöneldiğimiz online alışverişin, yaşantımızı kolaylaştırmasının yanı sıra, bazı önemli tehditleri de barındırdığı bilinen bir gerçek.

Tüketiciler olarak her birimiz, bu kaotik dönemden güvenle çıkmamıza yardımcı olacak online alışveriş gibi etkili bir aracı doğru biçimde kullanmalı ve istenmeyen senaryolarla karşılaşmamak için olabildiğince tedbirli hareket etmeliyiz. 

Yazımızın devamında bulacağınız tüyoların, güvenli bir online alışveriş deneyimi yaşamanıza katkı sunmasını temenni ediyoruz. 

Online Alışveriş Yaparken Güvende Kalın

Uzman önerilerinden yola çıkarak, paranızı ve zamanınızı korumaya yardımcı olabilmesi için hazırladığımız online alışveriş önerilerinin detayları şöyle:   

 • Alışveriş esnasında herkese açık Wi-Fi kullanmaktan kaçının. 

 • Ortak erişime açık bir ağda bankacılık veya PayPal gibi ödeme sitelerine kesinlikle giriş yapmayın.

 • Bilgisayarınızda ve telefonunuzda en güncel işletim sistemlerini kullanın. 

 • Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için cihazlarınızı düzenli olarak güncelleyin. 

 • Güvenilir bir antivirüs programı kullanın.

 • Kötü amaçlı yazılım ve virüs bulaşmadığından emin olmak için bilgisayar, akıllı telefon ve tabletiniz de dahil olmak üzere, internete bağlandığınız tüm cihazlarınızı sık aralıklarla kontrol etmeyi ihmal etmeyin. 

 • Alışveriş uygulamalarını sadece Apple App Store veya Android Market gibi güvenilir kaynaklar üzerinden indirin. 

 • Kullandığınız online alışveriş uygulamasının, satın alma işleminizin tamamlanması için sizden istediği izinlere onay vermeniz halinde kişilerinize veya kişisel verilerinize erişim sağlayamayacağından emin olun. 

 • Herhangi bir kişisel veya finansal bilginizi girmeden önce seçtiğiniz e-ticaret sitesinin yasal ve güvenli olduğundan emin olun .

 • Kişisel veya kredi kartı bilgilerinizi girmeden önce, işlem yapmak istediğiniz sayfanın web adresinin "http:" yerine "https:" ile başlaması gerektiğini aklınızda bulundurun.

 • Telefon ve uygulama şifrelerinizi güçlendirin. Tüm hesaplarınız için aynı şifreyi kullanmayın. Giriş yapmanızı gerektiren her web sitesi için farklı ve güçlü şifreler oluşturun.

 • E-posta dolandırıcılığına karşı tetikte olun. Bilgisayarınıza virüs bulaştırabilecekleri için tanımadığınız bir kaynaktan gönderilen mailleri açmayın. 

 • Bilmediğiniz adreslerden yollanan e-postaları açmayı tercih ediyorsanız, içerikte bulunan bağlantılara tıklamaktan uzak durun. 

 • Aradığınız ürünleri satın almak için bilindik adresleri tercih edin. Daha ucuz alışveriş imkanı tanısalar dahi güvenilirliğinden emin olmadığınız e-ticaret platformlarından alışveriş yapmayın.

 • Seçtiğiniz bir e-ticaret platformunun sosyal medya hesaplarına sahip olup olmadığını ve müşterileriyle düzenli olarak etkileşime girip girmediğini araştırın. Başarılı bir sosyal medya topluluğuna sahip bir web sitesinin kısmen daha güvenilir olduğunu aklınızda bulundurun. 

 • Satın alma işlemi öncesinde firmanın alıcıya sunduğu iade politikasını dikkatlice kontrol edin. Web sitesinin bir iade politikasının yanı sıra şirkete ait geçerli bir e-posta adresini, telefon numarasını veya fiziksel adresini bulamazsanız söz konusu adresten alışveriş yapmaktan kaçının. 

 • Sahte ürünlere karşı tetikte olun. Tercih yaparken, sahte malların neredeyse her zaman gerçek muadillerinden önemli ölçüde daha düşük fiyatlı olduklarını göz önünde bulundurun. 

 • Vadedilen cazip tekliflere, tatil hediyelerine veya bonuslara karşı mesafeli olun. Gerçekten bir teklif sizi cezbediyorsa, biraz araştırma yaparak sizden önce başkalarının söz konusu ödül sisteminden yararlanıp yararlanmadığını öğrenmeye çalışın.   

 • Güvenilirlik konusunda ikilemde kalmanız halinde ilgilendiğiniz web sitesi ile iletişime geçmeyi deneyin; iletişim kuramıyorsanız ve PayPal gibi güvenilir bir sistem aracılığıyla ödeme yapamıyorsanız söz konusu adresten alışveriş yapmayın. 

 • Alışveriş sonrasında herhangi bir şüpheli işlem olup olmadığıyla ilgili olarak kredi kartı ekstrelerinizi dikkatlice inceleyin. 

Şimdiden herkese keyifli ve güvenli alışverişler dileriz! 

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına