securitas hakkında

Güvenlikte bilgi lideri Securitas

Hikâyemiz 80 yılı aşkın süre önce İsveç’te başladı; bugün, kıtalar arasında üç noktayı taşıyan, yüz binlerce güvenlik görevlisine sahip, sektöründe dünya lideri olan Securitas’a kadar uzandı.

Securitas, 1934 yılında bir güvenlik şirketi olarak İsveç’te kuruldu. Hikayemiz; kıtalararasında üç kırmızı noktayı taşıyan, yüz binlerce güvenlik görevlisine sahip, sektöründe dünya lideri Securitas’a kadar uzandı.

1934 yılında; Avrupa’nın kuzeyinde güvenlik sektöründe yeni ve heyecan verici bir yapılanma dikkati çekti. Erik Philip Sörensen, İsveç’te, Helsingborg Nattvakt isimli bir firma kurdu.

1972 yılında; tüm şirketleri tek bir isim ve çatı altında birleştirme kararı alındı. Bu isim “Securitas” olarak tarihe geçti.

Securitas, 1990 yılına kadar Avrupa’da çeşitli satın almalarla büyüdü ve sektöründe lider pozisyona yerleşti. Tam bu yıllarda, Securitas hisseleri Stockholm borsasında işlem görmeye başladı.

1999 yılında; Securitas, Amerika Birleşik Devletleri’nde Pinkerton Dedektiflik Bürosu’nu satın aldı. 2000 yılında ise ABD’nin en büyük ikinci güvenlik şirketi olan Burns’u satın aldı. Ardından Wells Fargo ve Loomis gibi kıymetli geleneklere sahip kuruluşları bünyesine katarak büyümeye devam etti.

Bu sırada dünya çapında büyümeye devam eden Securitas Grup; 2007 yılında organizasyonunu Kuzey Amerika Güvenlik Hizmetleri, Avrupa Güvenlik Hizmetleri, Mobil ve Alarm Hizmetleri olmak üzere şekillendirdi.

Loomis firması, 2008 yılında Stockholm borsasında ayrı bir şirket olarak işlem görmeye başladı. 2009 yılında dünya çapında yaşanan finansal durgunluğa rağmen, Securitas stratejisine bağlı kalarak büyümeye devam etti.
Securitas, 2010 yılında 19.500 çalışana sahip 15 büyük şirket satın alımını gerçekleştirdi ve 5 yeni ülkede faaliyet göstermeye başladı. 2011 yılında satın alımlara devam eden Securitas, bu kez 24.900 çalışana sahip 19 büyük şirketi satın alarak büyümesini sürdürdü.

Securitas; 2012 yılında teknolojiye yatırım yapabilmek adına bulunduğu bütün ülkelere özel projeler ve maliyet tasarruf programları hazırladı. Bu uygulamalar sonucunda, müşteri memnuniyetini sağlamak için maliyet açısından etkin ve katma değer yaratan, teknoloji temelli entegre güvenlik çözümlerini sunmaya devam etti.

2015 yılının Ekim ayında, son 15 yıl içinde yaptığı en büyük satın alımı Diebold Kuzey Amerika Elektronik Güvenlik Hizmetleri ile gerçekleştirdi.

2016 yılı boyunca Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Latin Amerika’da dört büyük satın alma yapan Securitas, 2021 yılında bünyesine Tepe Güvenlik’i de (alarm) katarak etki alanını genişletmeye devam etti.