bilgisayar

Ev Yangınlarına Sebep Olan Alışkanlıklarınızı Değiştirmelisiniz

Ev Yangınlarına Sebep Olan Alışkanlıklarınızı Değiştirmelisiniz

Önceden tahmin edilemedikleri, saniyeler içinde hızla yayıldıkları ve birkaç dakika içinde yaşam alanını kolayca yok edecek güce sahip olmaları sebebiyle yangınlar, evdeki herkesin hayatını tehlikeye atan felaketlerin başını çekiyor.

Kullanılan alet ve eşyalar sonucunda standart bir teknolojiye sahip olan her ev, yangın hasarı için risk taşıyor. Can ve mal kayıplarına sebep olan vakalar incelendiğinde, ev yangınlarına neden olan sebeplerin, genellikle hepimizin sahip olduğu günlük alışkanlıklarımızla yakından ilgili olduğu anlaşılıyor.  Bu gerçeği kabul etmek, riskleri belirlemek ve azaltmak açısından, ailemizi ve mülkümüzü güvende tutarak ev yangını riskini azaltmamıza yardımcı olur.

Ev Yangınlarının Genel Nedenlerini Keşfedin

Hasarlı kablolar, doğru kullanılmayan elektronik eşyalar, arızalı aletler, dikkate alınmayan rutin bakım işlemleri…

Bloğumuzun bu yazısında gündelik nesneleri, açık bir tehdide dönüştüren temel kullanım alışkanlıklarımızın sebep olduğu ev yangınlarının en sık rastlanan nedenlerine değindik. Alevleri önlemek adına sıraladığımız yangın önleme ipuçları için aşağıda sıraladığımız başlıkları okumaya lütfen devam edin.

Isıtma Ekipmanları

Fırın, şömine, taşınabilir ısıtıcıların oluşturduğu ısıtma ekipmanlarının doğru şekilde temizlenmemesi ve bakımında yapılan yanlışlar yangın riskini önemli ölçüde arttırıyor.

Fırın, şömine ve baca yılda bir kez profesyonellerce temizlenip, kontrol edilmelidir. Isıyla zarar görmüş bir anten, baca etrafında veya bacanın dış kısmında oluşan çatlaklar, rutin bakım işleminin dışında baca ve şömineniz için bir tadilat gerektiğinin habercisidir.

Taşınabilir ısıtıcılar, perde benzeri yanıcı nesnelerden ve maddelerden en az bir metre uzakta tutulmalı, çamaşırları kurutmak için kullanılmamalıdır.

Giysi Kurutucuları

Giysi kurutucularında biriken tüyler düzenli olarak temizlenmediğinde, hava akışını engelleyerek yangına neden olabilir. 

Biriken tüyleri her seferinde temizlediğiniz halde sürekli kullanılan program sonrasında giysilerin tamamen kurumadığı fark ediliyorsa, kurutma havalandırması, olası bir tıkanmaya karşı kontrol ettirilmelidir.

Uzatma Kabloları

Onaylanmış güvenlik standartlarını taşımayan uzatma kablolarının kullanılması başlı başına yangın riski taşır. Bu noktada farklı uzatma kablolarını bir araya getirmekten ve kabloların güç özelliklerine aşırı yüklemekten mutlaka kaçınılmalıdır. 

Gerekli güvenlik standardını taşıyan uzatma kabloları dahi sürekli bir kullanım için tasarlanmamıştır. Temel olarak, uzatma kabloları yalnızca geçici kullanıma yöneliktir ve asla kalıcı bir çözüm olarak görülmemelidir.

Hasar Görmüş Elektrik Kabloları

Dizüstü bilgisayardan mutfak aletlerine, el süpürgesinden telefon şarjlarına, yıllarca kullanılan tüm elektrikli cihaz kabloları, düşme, çarpma gibi darbeler sonucunda kolayca hasar gördüğünden, elektrik çarpması ve yangın riski de dahil olmak üzere cihaz kullanıcıları için ciddi tehlike oluşturur.

Güç kabloları tipik olarak üç ana katmandan oluşur. En içte bulunan katman, cihaza elektrik akımı taşımak için kullanılan iki bakır telden oluşan bölümü kapsar. Kabloyu örten yalıtım kısmı, ikinci bölümü oluşturur.  Son katman ise daha fazla koruma için tellerin etrafını kalıplanan kauçuktan yapılmış dış katmandır. Bu katmanlardan herhangi biri hasarlıysa, ciddi bir yangın hasarı riski teşkil eder. 

Ev yangını riskini azaltmak için, hasar görmüş elektrik kablolarına sahip cihazlar mutlaka bir tamirciye gösterilmelidir.

Döşeme veya halı altına gizlenerek kullanılan elektrik kablolarının da basılmalar sonucunda kolayca bozularak tehlike oluşturacakları dikkate alınmalıdır.

Barbekü

Barbekü, aile ve arkadaşlarla şahane bir yemek yemenin en keyifli yolu olmasının yanı sıra tatsızlıkların yaşanmaması için uyulması gereken kuralları da zorunlu kılan bir açık hava aktivitesidir.

Kullanılmadan önce mutlaka düzenli olarak bakımının yapılması yangın çıkma olasılığını azaltır. Yemekleri pişirme aşamasına geçmeden önce sabunlu suyla temizlemeli ve çıkarılabilir parçaları özenle temizlenmelidir. 

Potansiyel sızıntıları belirlemek için bağlantılara sabunlu su püskürterek gaz açıldığında kabarcıkların oluşup oluşmadığı gözlenmelidir. 

Gaz şişesinde bir sızıntı olup olmadığı dikkatlice kontrol edilmelidir. 

Bir kıvılcım nedeniyle kolayca tutuşabilecek; kuru otlar, ağaç dalları, masa örtüsü gibi detaylar dikkate alınmalı ve mümkünse evden uzak bir noktada yapılmalıdır.       

Yanıcı Sıvılar

Temizlik malzemeleri, metil alkol, tiner, gaz yağı, yapıştırıcı, boya benzeri yanıcı sıvılar, evin neresinde bulunduruluyor olursa olsun ısı kaynaklarından uzakta ve ambalajın üzerinde bulunan muhafaza koşullarına uygun olarak saklanmalıdır.

İdeal olarak evin dışında, havalandırılan serin bir bölgede saklaması gereken yanıcı sıvılar, bir kıvılcımla kolayca tutuşabilir, patlamalara neden olabilir.

Ev, kiler, garaj benzeri kapalı mekanlar bu tip malzemeleri bulundurmak için uygun değildir.

Mumlar

Kutlama, rahatlama veya romantik bir ambiyans oluşturmak adına kullanılan mumlar harika kokuları ve etkileyici görünümleri sebebiyle evlerde sıkça kullanılıyor.

Uyumadan önce söndürüldüğü takdirde oldukça masum olan mumlar, ev yangınlarına sebebiyet veren etkenler arasında hatırı sayılır bir yere sahip.

Her ne amaçla kullanıyor olursa olsun mumlar, düz bir yüzeyde, yanıcı malzemelerden uzakta, çocukların veya evcil hayvanların erişemeyeceği bir alanda yakılmalıdır.

Devrilme sonucunda kısa sürede etrafındaki nesneleri tutuşturma gücüne sahip olan mumlar, lavabo, mutfak gibi evin başka bir alanına gidilmesi gerektiğinde mutlaka söndürülmelidir.

Yangın Alarmı Lüks Değil Gerekliliktir

Yangınlar söz konusu olduğunda, birkaç saniyenin hayat kurtarabildiğini şüphesiz hepimiz biliyoruz. Durum bu kadar ciddiyken, gece uykudayken veya gün içerisinde farkında olmadan başlayan yangınlar karşısında teknolojiden faydalanmak, yangın riskini yönetmek için alınabilecek en güçlü tedbirlerin başında geliyor.

Meşgul olduğunuzda, çalışırken, ev dışındayken veya uyurken sizi ve sevdiklerinizi yangınlardan koruyan, güvenilir bir yangın alarmı, temel olarak hayatınızı kurtarmak ve mülkünüzde hasar oluşumunu engellemek üzerine geliştirilmiştir.

Hassas dedektörleri sayesinde yangını başlangıç seviyesinde fark eden ve devreye giren yangın alarm sistemimiz hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına