bilgisayar

Her 100 Zehirlenme Vakasından 90’ı Ev İçerisinde Gerçekleşiyor

Ev İçerisinde Zehirlenme Vakaları

Günlük hayatın olağan akışında, herhangi bir tehditle karşılaşmadığımız sürece dikkatimizi çekmeyen, hem insan hem de hayvan sağlığını birinci derecede tehdit eden pek çok potansiyel zehirli ürünle iç içe yaşıyoruz. Kendimizi güvende ve huzurlu hissettiğimiz evimiz de adeta bu tehlikelerle dolu.  

Bloğumuzun bu yazısında, her 100 zehirlenme vakasından 90’ının ev içerisinde yaşandığı gerçeğinden hareketle, yuvanızda tehlike oluşturan maddelerle ilgili olarak, elimizden geldiğince farkındalık yaratmayı amaçladık.

 

Temizlik Ürünleri ve İlaçlar Ev Zehirlenmelerine Zemin Hazırlıyor

Sadece Amerika’da her yıl iki milyondan fazla insan ve elli bini aşkın evcil hayvan, ev tipi tehlikeli maddelerin doğru şekilde depolanmaması veya yanlış biçimde kullanılması neticesinde zehirlenme vakalarıyla karşı karşıya kalıyor.  Hal böyleyken tüm Dünya nüfusunu düşündüğümüzde, sayının çok daha ciddi boyutlara ulaştığını öngörmenin, sizin için de şaşırtıcı olmayacağının farkındayız.

Sindirim, solunum ve deri yoluyla kimyasal zehirlenmelere yol açan, evinizde kullandığınız ve güvenli olduğunu düşündüğünüz ürünlerin saçtığı tehlikelere karşı bilgilenmeniz adına yazımızı dikkatlice okumanızı öneriyoruz.                                       

                                                         

Ev Temizlik Ürünleri

Ev Temizlik Ürünleri

Daha beyaz görünmesi istenen derz araları veya ansızın tıkanan lavabo giderleri söz konusu olduğunda, adeta bir kimyager edasıyla farklı ürünleri birbirlerine karıştırarak kullanmanın, ihtiyaç durulan çözüme kısa yoldan ve daha etkin şekilde ulaşılmasına katkıda bulunduğu varsayılabilir. Ancak farklı maddeleri bilinçsizce karıştırmanın sağlık açısından risk oluşturduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Örneğin, çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi kimyasalların birleştirilmesiyle, elde edilen yeni karışımın yaydığı havanın solunması durumunda meydana gelen zehirlenmeler, ülkemizde en sık rastlanan ev tipi zehirlenme vakalarının başında geliyor.

Hidroklorik asit içeren banyo ve tuvalet temizleyicilerinin, sodyum hidroksit barındıran fırın ve mutfak temizleyicilerinin, aynı anda farklı ürünlerle birlikte kullanılması neticesinde ortaya çıkan kimyasal tepkimenin de, sağlık açısından oldukça tehditkar olabileceği gerçeğinin altını çizmeliyiz.

Kusma, bulantı, kaşıntı, göz yanması, solunum güçlük, baş dönmesi ve ishal temizlik ürünlerinin neden olduğu zehirlenmeler sonucunda gözlemlenen belirtilerin başında geliyor. Söz konusu semptomların bir ya da daha fazlasıyla karşılaşılması durumunda; vakit kaybetmeden tüm camlar açılarak ortam havalandırılmalı, hasta söz konusu alandan olabildiğince çabuk uzaklaştırılmalıdır. Rahatsızlanan kişiyi zorla kusturmaya çalışmanın, çoğu zaman durumunu daha da kötüleştireceğini lütfen unutmayın.

Yukarıda bahsettiğimiz ürünlerin, küçük çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmesi gerekiyor. 6 yaşın altındaki miniklerin oldukça meraklı olmaları nedeniyle kolaylıkla yutabileceği temizlik ürünleri; yemek borusunda yanıklara, karında şiddetli ağrıya ve dışkıda kan oluşumuna neden olabilir.

Söz ettiğimiz her iki durumda da mümkün olan en kısa sürede tıbbi müdahale yapılması için bir sağlık kurumuna başvurulması gerekmektedir.

Uzmanların sıklıkla söylediği gibi sadece su veya sirkeli su kullanarak yapacağınız temizliğin, ihtiyacınız olan günlük hijyenin sağlanmasında yeterli olacağını göz ardı etmemenizde yarar var.

Şayet, temizlik ürünleri hayatınızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyorsa, etiket talimatlarına uygun olarak kullanmaya ve kullanım sonrasında bulunduğunuz yerdeki havayı solumamaya özen gösterin.

 

Böcek Öldürücü İlaçlar

Böcek İlaçları

Toplumumuzda temiz olarak kabul edilseler de etrafta telaşla gezinen karıncalar dahi çoğu insan için oldukça rahatsız edicidir. Hal böyleyken işin içine ısırık gibi yollarla kolayca bulaştırdıkları mikroplarla, insan sağlığını tehdit eden böcek ve haşereler girdiğinde durum daha da katlanılmaz bir hal alır. Başvurulan böcek ilaçları, söz konusu sorunu çözme konusunda etkili olmalarının yanı sıra; temas edilmesi, küçük çocuklar, bebekler ya da evcil hayvanlarca yutulması, yalanması, emilmesi veya çok yakından solunması halinde ciddi zehirlenmelere yol açar.

Kusma, düzensiz kas hareketleri, aşırı düzeyde salya akıtma, bulanık görme ve nefes almada güçlük çekme en sık rastlanan böcek ilacı zehirlenmesi belirtileri arasındadır.

Cilde temas etmesi halinde, kıyafetler derhal çıkartılmalı, zaman kaybetmeden vücut yıkanmalıdır.

Ciddi zehirlenme türleri arasında yer alan böcek ilacı zehirlenmeleri söz konusu olduğunda, acil olarak en yakındaki sağlık kuruluşlarından birine başvurulmalıdır. 

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi Kapsülleri

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi Kapsülleri

Sıradaki başlığımızı ilk okuduğunuzda, gerçekleşmesi çok küçük bir olasılıktan bahsettiğimizi düşündüğünüzü tahmin ediyoruz. Ancak çamaşır ve bulaşık makinesi kapsülü yutarak zehirlenenlerin sayısının hiç de az olmadığını söyleyebiliriz. Konuyla ilgili olarak sağlık birimlerine her yıl binlerce başvuru yapılıyor.

Emekleyen bebeklerin, keşfetme merakıyla dolu küçük çocukların ve yaramaz evcil hayvanların kolayca ulaşabileceği tabletler, emilmesi ve yutulması halinde önemli ölçüde tehlikeli sonuçlar doğuruyor.

Solunum güçlüğü, ishal, uyuşma hissi ve kusma en sık gözlemlenen zehirlenme belirtileri arasında yer alıyor.

İster tablet ister sıvı halde olsun söz konusu temizlik maddelerinin yutulması halinde zaman kaybetmeden acil tıbbi müdahaleye başvurulması gerekiyor.

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına