bilgisayar

Basit Tedbirlerle Çevrim İçi Phishing (Oltalama/Yemleme) Saldırılarından Korunabilirsiniz

Basit Tedbirlerle Çevrim İçi Phishing (Oltalama/Yemleme) Saldırılarından Korunabilirsiniz

Yeni normal, bireylerin ve kurumların finansal işlem yapma ve alışveriş ihtiyacını karşılama biçiminin ağırlıklı olarak dijital kanallara kaymasına sebep oldu. 

Daha fazla işletme ve tüketicinin sanal platformlara yönelmesi, en eski siber atak türlerinden biri olarak kabul edilen Phishing saldırılarını da gündeme taşıdı. 

Artan internet kullanıcısı şikayetleri ve resmi makamların yaptığı uyarılar göz önüne alındığında, 1995 yılından bu yana mağdurların hassas bilgilerini ele geçirebilmek için e-posta , telefon görüşmesi, kısa mesaj ve sosyal medya araçlarının tuzak olarak kullanıldığı Phishing dolandırıcılığındaki yükselişin fark edilebilir boyuta ulaştığı söylenebilir.

Phishing Saldırılarından Korunmak için Neler Yapılabilir?

Salgın devam ederken, en eski siber atak türlerinden biri olarak kabul edilen Phishing saldırıları, güncellenmiş koronavirüs vaka sayısını veya hükümet duyurularını bildirme vaadiyle yollanan içeriklere gizlenmiş zararlı bağlantılar yoluyla internet kullanıcıları açısından önemli mağduriyetler doğuruyor.

Güvenli bir internet deneyimi yaşayabilmek için aşağıda detaylandırdığımız basit güvenlik tedbirlerini uygulamanız, kimlik avı dolandırıcılarının kurbanı olma olasılığınızı önemli ölçüde azaltabilir.  

 • E-posta hesaplarınız için birbirinden farklı şifreler belirleyin. Söz konusu şifrelerin, uygulamalarınız için kullandığınız şifrelerden farklı olmasına özen gösterin.

 • Çalıştığınız hiçbir kurum ve kuruluş, kişisel bilgilerinizi e-posta yoluyla talep etmez. Bu nedenle kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara yanıt vermekten kaçının. 

 • Göndereni belirsiz e-posta mesajlarını açmayın. 

 • Tarafınıza yollanan şüpheli e-posta mesajlarındaki kısaltılmış URL linklerine (goo.gl, bit.ly,ow.ly, tiny.cc, cli.gs tinyurl.com, is.gd,  vb.) kesinlikle tıklamayın.

 • Güvenilirliğinden emin olmadığınız web sitelerine kişisel bilgilerinizi vermeyin. 

 • Güvenli olduğuna inandığınız web sitelerinde dahi çevrimiçi olarak bir form doldurmadan önce, sitenin bilgilerinizi üçüncü kişilerle paylaşıp paylaşmadığını belirten bir gizlilik anlaşmasının olup olmadığını kontrol edin.

 • Banka, kredi kartı ve servis sağlayıcılarına ait web sitelerini ziyaretiniz sırasında kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyorsa, ilgili web sitesinin URL’sini internet tarayıcınıza doğrudan yazın.

 • Bağlantılı olduğunuz herhangi bir şirketin e-posta veya telefon yoluyla bir para cezasıyla ilgili bildirimlerini veya hesabınızın kapatılmasını önlemek için bir şeyler yapmanızı tavsiye eden içeriklerini dikkate almayın. Mümkünse doğrudan veya güvenilir bir kanal aracılığıyla ilgili şirketle iletişime geçerek konu hakkında bilgi alın.  

 • Telefonunuza, bilgisayarınıza veya tabletinize yasal olmayan veya kaynağı belirsiz yazılımlar yüklemekten kaçının.

 • Cihazlarınızda güçlü bir anti virüs programı kullanın. 

 • Hesaplarınızın tehlikede olduğu veya hemen hareket etmediğiniz takdirde önemli bilgilerinize erişiminizi kaybedeceğinizi iddia eden e-postalara itibar etmeyin.

 • İsminiz yerine sadece 'Sayın Müşterimiz' gibi genel selamlamalarla başlayan, bol miktarda yazım hatası veya büyük harf ve ünlem işareti içeren e-postaları dikkate almayın. 

 • Kredi kartı bilgilerinizi ve şifrelerinizi güvende tutmak için kablosuz internet kullanılan alanlarda, bankacılık ve finansal işlemlerinizi gerçekleştirmekten kaçının.

Phishing Saldırısına Maruz Kaldığınızda Neler Yapmalısınız?

Karşı karşıya kaldığınız phishing saldırısında tarafınıza gönderilen e-postanın, tanınmış bir e-ticaret sitesinden, finansal kurumdan, e-mail sağlayıcısından veya internet hizmet sağlayıcısından gelmediğini fark etmeniz halinde, takip etmeniz istenen yönlendirmeleri göz ardı edin.  Dolandırıcılar tarafından taklit edilen asıl şirkete ulaşarak söz konusu tehditle ilgili bilgi verin.  

Sosyal Medya'da Paylaş:
Ücretsiz Teklif Alın

Formumuzu doldurun, en kısa sürede sizinle iletişime geçerek, ihtiyacınıza en uygun güvenlik çözümlerini ücretsiz olarak belirleyelim.

Aydınlatma Metni kapsamında Kimlik ve iletişim bilgilerimin Securitas Alarm İzleme ve Güvenlik Sistemleri A.Ş. tarafından bildirdiğim iletişim kanalları üzerinden iletişim bilgilerime tanıtım, kampanya, reklam, promosyon gibi içeriklere sahip ticari elektronik iletiler gönderilmesi amacıyla işlenmesine ve bununla sınırlı olarak hizmet alınan üçüncü taraflar ile paylaşılmasına